Любко Дереш

Поклоніння ящірці

ISBN: 9666631466
Класифікатор: Українська художня література. Проза
Серія: Бібліотека Часопису текстів та візії Четвер
К-сть сторінок: 176

Молодіжна пригодницька повість з елементами фентезі та містики.
Один із перших романів тоді ще зовсім юного автора, в якому він з дивною для його віку сентиментальністю описує жорстокі забавки тінейджерів. Комплекси, страхи, сексуальні бажання, приховане і явне суперництво, музичні уподобання і стереотипи місцевої «моди» — усі мотиви, актуальні для світу підлітків, Дереш розгортає через аморальність, до якої ставиться без надмірної критики. Деякі з героїв «другого плану» у цьому романі стали повноцінними персонажами роману «Культ», а певні сюжетні «ходи» набули там цікавого розвитку.Дія відбувається в провінційному містечку Мідні Буки (сталий топонім романів Дереша, щось на кшталт Фолкнерової провінції Йокнапатоф), куди головний герой, студент на ім’я Місько приїжджає на канікули. В центрі міста знаходиться Гіацинтовий Будинок — колишній пансіонат, а тепер закинутий притулок бездомних, про який ходять похмурі легенди та фантастичні чутки.

Ідилічний відпочинок Міська з друзями-хіппі Дзвінкою та Гладким Хіппі псує патологічний страх перед хлопцем на ім’я Фєдя, який з послідовністю «ідейного скінхеда» ненавидить неформалів.

З’ясовується, що Дзвінка закохана у Міська. Удвох вони вирушають в похід до гірського озера, дорогою все краще пізнаючи одне одного, зближуючись духовно і тілесно. На зворотному шляху Дзвінка розповідає, що Фєдя намагався її згвалтувати, а Гладкий Хіппі захистив, після чого Фєдя жорстоко йому помстився.
Місько, Гладкий Хіппі та Дзвінка вирішують вбити Фєдю. Вони довго обдумують план вбивства, і вирішують здійснити його під час шкільного випускного балу. Вони заманюють Фєдю в пастку, а труп кидають в болото.

Герої повертаються додому. Їм вдається уникнути не лише кримінальної відповідальності, але й — на чому особливо акцентує автор — докорів сумління. Через що фінал крім суто сюжетної розв’язки пропонує чергову порцію Дерешової іронії, цього разу — над дешевим моралізаторством жанрової поп-культури, зокрема — підліткового horror movie.


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій