преса

Автор: Юля Рожко
Видання: Львівська газета

Про Гликеру і родину...

http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/09/16/34306/
16 вересня, 2008 року, № 135 (443)

“ІСТОРІЯ” Ксенії Харченко вперше вийшла друком ще 2006 року, у новоствореній тоді кальварійській серії “Повернення”, що утвердила видавництво першовідкривачем нових, культових імен в українській літературі. Про успіх молодої письменниці свідчила увага критиків і зацікавлення читачів. Власне останнє підтверджує нещодавнє перевидання твору, чим сьогодні може похвалитися не кожен український письменник.

...Дід узяв материне яйце й батькове сім’я, посіяв у землю, вийняв грудку, нашепотів до неї, зв’язав у мішечок, прив’язав під ліву пахву й пішов із дому. Дев’ять днів не молився, не мився, не їв. А тоді народив мене”. Знайомий сюжет? Щось подібне, за слов’янською міфологією, мав робити той, хто хоче мати персонального чортика (цей сюжет використано в легендарному фільмі “Білий птах із чорною ознакою”). Насправді ж ідеться про зародження дівчинки Гликери, щоправда, дівчинкою її після цього назвати складно...

Втім щось пояснювати та розставляти на свої місця, розповідаючи про цей твір, – ой як не хочеться, як і окреслювати головні образи чи приводити це чтиво до якогось усталеного жанру. Авторка показує нам якийсь інший міфічний світ, в якому важко щось прикріпити до звичайного людського сприйняття, світ поза уявленнями, поза правилами та нормами, світ непомітний або ж навіть прихований, зрозумілий не для всіх. Світ маленької дівчинки, яка захована на горищі свого будинку, сидить “за всім спостерігає і про все-все знає” і просто, по-дитячому легко переповідає історію свого роду.

Слід віддати належне незвичайній фантазії авторки (“а я така страшна брехуха”), вона творить картину чудернацького сюрреалістичного буття, де дід став дубом, бабця землею, а мама – “волохата прекрасна риба з квітами по всьому тілу”, змальовуючи все до подробиць. На додачу – по-дитячому серйозна оповідь. Усе це надає відчуття реальності всього пережитого і відчутого дівчинкою, якій подаровано чистий розум і закладено пра­вічну таємницю. Авторка ні на мить не покидає цього образу, переповідає “Історію” на одному подиху, що надає цілісності, нерозривності, ритмічності; творить текст магічний і мі­фіч­ний, пратекст.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій