преса
Видання: ПІК України, Інтернет-виданняЮрко Издрык:
Юрко Издрык: Среди всех цветов больше всего люблю котаhttp://pik.org.ua/news/2008/9/11/220248.htm
11 сентября 2008
На сайте «ПІК України» состоялся чат с украинским писателем и художником Юрком Издрыком. Чат, хотя и виртуальная вещь, но на самом деле проходил во Львове – в рамках 15 Форума издателей. Кто не успел пообщаться с господином Издрыком в реальном времени, может почитать версию чата.
Яку вашу роботу ви б назвали шедевром?
У мене є кілька текстів, про які я знаю, що вони кльові. Я за них на Страшеному Суді зможу підписатися. Письменництво - це феномен надвиробництва, якщо ти серйозно пишеш, а не детективи.
Який із напрямків візуального мистецтва є найбільш тотожним до вашої літературної творчості?
Експересивний абстаркціонізм Поллака. Це неправда, але гарно звучить.
Яку музику зараз слухаєте? Як ставитесь до кіно? Воно є простішою чи легшою формою вираження чогось, ніж література? Які улюблені фільми?
З музики можу слухати будь-коли Led Zeppelin, захоплююся Стінгом. Взагалі останнім часом музика мене знахродить, а не я її. Щодо фільмів - люблю Тарковського, Міхалкова. Недавно почав дивитися Довженка.
Ви в Перкалабі на довго?
Боюся, що ні. Але на репетиції буду їздити. Це кльово.
Відкрийте нам таємницюю франківської дівчини і поетеси Анни Середи. Вона ще пише, де, коли можна її прочитати?
Анька Середа виникла, ще коли ми робили перший Четвер. Абсолютно крейзонута кобіта, чудовий графік і поет як нам тоді здавалося. Це було настільки неординарно, що ні в Андруховича, ні в Прохаська, ні в мене не виникало сумнівів, що це буде Постать. Але це є рідновид літературного дару, який людина не може впорядкувати в єдине русло. Коли я її зараз зустрічаю, думаю, що, можливо, справжня поезія мусить жити в людині.
Чи вірите Ви в магію чисел? От наприклад, те що сталося 11 вересня 2001 року могло статися тільки тоді?
Містика полягає в тому, що 11 вересня 2002 року теж могло щось статися, хоча про це не знає цілий світ. Я шанобливо ставлюся до нераціональних проявів буття. Інша справа - що ми не можемо знати це напевно. Містичні прояви буття не тільки в числах. Кожна людина отримує знаки і символи певним якимось чином. У мене є ціла теорія, що містичний шар буття уміщається у проміжку між річчю і її назвою. Нам рідко вдається називати речі своїми іменами. Ми переназиваємо речі. Але точного попадання не буває ніколи.
Яку книжку варто у будь-якому разі купити на Форумі цього року?
Можу сказати, що мене з читаного останнього найсильніше вразило. Напевне цю книжку не знайти, бо видана вона в Росії, хоча автор - Нестеренко Адольфич. Книга ця – «Огненное погребение». Нічого сильнішого з нових імен, текстів я не читав. Це несамовита проза, абсолютно хемінгвеївська за життям. Чоловік пише про кримінальне середовище і знає його не один рік, очевидно.
Чула що Ви б не хотіли у Львові жити - це правда? Чому? І де Ви зараз живете?
Живу там, де народився - у Калуші. Ну, я не бачу сенсу жити у Львові, які це дає переваги? Я страшно любив Львів, коли вчився у Політесі. А тепер уже і Львів не той, і я не той. Коли приїжджаю до Франківська, то знаю з десяток людей, з якими можу перетнутися. Є трохи їх менше у Києві. Коли у Львові - не знаю, кому зателефонувати. Це місто, яке перетворюється на туристичний центр. А жити там хто хоче?
Як Вам ФОРУМ? «Як завжди»?
Як завжди. Але якщо серйозно - росте і масштаб, і організованість. Все щоразу краще.
Чим ви зараз займаєтеся крім перманентного редагування «Четверга»?
Багатьма речами, «Четвер» не редагую. Два останні тижні робив виставку для ювілею «Дзиги», якій виповнюється 15 років. Я там працюю. Одна з тих виставок - моя, це проект Анатомія світу, прапори країн суміщені з деталями людського організму. Ідея була тупувата, але гарно пішло. Приходьте на виставку 19 числа. І 59 раз передивлявся улюблений фільм «Ночной дозор».
Пане Іздрику, ми якось вас несправедливо знаємо як літератора. Але у вас же є потужний наробок як художника та музики! Розкажіть про свою художню працю. В якій техніці працюєте, що прагнете висловлювати? І чому ви не афішуєте свої художні проекти?
Коли я робив другий «Четвер», це була епоха самвидаву, треба було 200 сторінок ксероксу зробити. Де взяти гроші на ксерокс? Художник Ярослав Яремак порадив намалювати заходи сонця на шклі, щоб краще продавалося. Я намалював пейзажики - і вся виставка продалася. І я повірив, що я художник. Чотири роки опісля був безробітнім, з цього малювання і жив. Навіть встиг потрапити у міжнародні каталоги. Але гратися у художника я не міг. Я логоцентрична особа.
Питання навздогін - у яких приватних колекціях, крім Андруховичевої, є ваші роботи? Або й не у приватних?
Ооооооо... Не пам’ятаю, треба було би подивитися у каталоги. Знаю, що одна робота є на Філіпінах. Основна маса у моїй приватній колекції - за шафою.
А які ви любите квіти?
Не люблю я природи, і квітів не люблю. Моя найвища толерація до природи - люблю бути на березі моря. Максимум. Ніякі квіти, домашні тварини. Хоча недавно поселився кіт. О! Найбльше люблю кота - з усіх квітів.