преса

Автор: Оксана Драчковська
Видання: Молодий буковинець, газета

“Найкращий роман я ще не написав”, - казав Кожелян

http://www.molbuk.com/vnomer/suspilstvo/16246-najjkrashhijj-roman-ja-shhe-ne-napisav-kazav.html

Василь Кожелянко помер у 51 рік. За досить коротке життя встиг написати і видати дев’ять романів, чотири збірки поезій, дві книги оповідань, п’ять п’єс у співавторстві з Володимиром Сердюком. Знаменита “Дефіляда у Москві”, яка й прославила Кожелянка, видавалась аж п’ять разів.
Саме з “Дефілядою” (1997 рік) Кожелянко увійшов у класику української літератури як засновник жанру альтернативної історії. Це твір, який захоплено читають усі, навіть ті, хто не є шанувальником такого жанру. Але сам письменник не любив, коли казали, що “Дефіляда” - його найкращий роман. “Найкращий роман я ще не написав”, - повторював Кожелянко. А ще любив жартувати, що за кордон поїде лише за Нобелівською премією.
“Перше книжкове видання найвідомішого роману Василя Кожелянка “Дефіляда у Москві” побачило світ 2000 року, – розповідає видавець Петро МАЦКЕВИЧ, який готував до друку всі найвідоміші твори Василя Кожелянка. – 2001 року наше видавництво “Кальварія” видало серію “Дефіляди”, до якої увійшли п’ять книжок Кожелянка: “Дефіляда”, “Конотоп”, “Людинець”, “Котигорошко”, “Лженострадамус”. Я не знаю прецеденту, щоб у ті роки, коли сучасних українських авторів практично не видавали, хтось із письменників міг похвалитись такою серією. Крапку у “Дефілядній” серії поставив 2002 року роман “Тероріум”, написаний у 2001 році. У цьому романі Василь передбачив і півмільйонні мітинги на Майдані, і помаранчеву революцію, і вигнання старої влади і, навіть деякі післяреволюційні процеси у верхівці української влади. Цей роман актуальний і сьогодні, а всі персонажі — впізнавані.
Однак до “Срібного павука”, виданого 2003 року в “Кальварії”, Василя Кожелянка асоціювали передовсім з “Дефілядою в Москві”. Саме “Срібний павук” розпочав нову серію книжок Кожелянка у жанрі історичної реконструкції. Потім було “Третє поле” (видавництво “Теза”), а незабаром очікується “Ефіопська січ” (видавництво “Лілея-НВ”).
На сьогодні “Срібний павук”, мабуть, найуспішніша книжка Василя Кожелянка: він витримав кілька “Кальварійських” перевидань, був виданий у Клубі сімейного дозвілля, перекладений і виданий у Фінляндії, за ним створена аудіокнижка...
До 50-річчя Василь отримав у подарунок від “Кальварії” дві книжки: “Дефіляда” (трилогія “Дефіляда в Москві”, “Конотоп”, “Людинець пана Бога”) і “Логіка речей” (збірка реалістичних новел). Одна з цих новел — “Нарцис” - так вразила редактора, що він довго наполягав видати її окремою книжкою. Редактор стверджував, що “Нарцис” — справжній роман, невеликий обсяг якого є лише свідченням несамовитого таланту автора.
Цікаво, що Кожелянко, як прозаїк, починав з блискучих новел у жанрі альтернативної історії. За іронією долі, останньою книжкою Кожелянка, яка вийшла за його життя, стала збірка саме цих новел під назвою “Чужий” (видавництво “Кальварія”). На жаль, я не знаю, чи встиг Василь дописати свій новий роман, у якому збирався “дістати” всіх провідних українських політиків. Знаю лише, що план книжки був повністю готовий”.
Якщо розділити письменників на “чоловічих” і “жіночих”, то Василь Кожелянко був радше “чоловічим”, бо історичні романи традиційно ближчі сильній статі. Але не все так однозначно в його творчості. Він написав дивовижно ліричні новели, якими зачитуються насамперед жінки. Їх зібрано в “Логіці речей”. Якщо ви знайомі лише з історичними творами Кожелянка – обов’язково прочитайте “Логіку”, і вам хоча б трішки відкриється завіса його загадкового життя. А життя (як і смерть) Василя Кожелянка справді було загадковим. Він жив у двох світах: сільському і міському. У першому були господарство, трава, яку треба скосити, дрова, які треба порубати, будинок, який треба добудувати. У другому – презентації, автограф-сесії, інтерв’ю, літературні фестивалі. Помер він у своєму сільському світі, до якого ніхто з міського не мав доступу. Тож нам, вочевидь, ніколи не дізнатись, як усе це сталося.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031







230 авторів
351 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій