преса

Видання: Молодий буковинець, газета

КОМЕНТАР ТИЖНЯ ВІД ВАСИЛЯ КОЖЕЛЯНКА

http://www.molbuk.com/2007/10/18/komentar-tizhnja-vd-vasilja-kozheljanka.html


Незважаючи на передвиборчі заяви керівників постмайданних (помаранчево-«сердечних») сил, що ще в ніч після виборів одразу по оприлюдненні результатів екзит-полів буде оголошено прозору схему створення коаліції і формування уряду, відбувається щось туманно-незрозуміле. Все виглядало дуже логічно, гармонійно і привабливо (звісна річ, для симпатиків БЮТ і «НУ-НС»). Але результати виборів уже відомі, постмайданні перемогли, більшість у ВРУ і, відповідно, уряд уже можна створювати, та щось не зростається. Що саме – можна лише здогадуватися. Ось ми і спробуємо змоделювати ситуацію щодо нової коаліції і нового уряду, але нижче. А поки що перенесемося у віртуал, де теж розгортаються свої інтриги довкола нашого питання. За повідомленням одного західноукраїнського сайту, група товаришів з числа творчої, переважно львівської інтелігенції, «з вірою і сподіванням на кращу долю… дякуючи Богу… і турботою про перспективи загострення політичної напруги в суспільстві» закликає Партію регіонів з одного боку, БЮТ і «НУ-НС» – з іншого, «сісти за стіл переговорів, щоби створити представницьку коаліцію у Верховній Раді здатну…» ( там багато написано). Підписали цю заяву відомі в культурному середовищі люди, серед яких
Б. Возницький, Р. Лубківський, Є. Безніско… Якщо термін «представницька коаліція» перекласти на сучасний політичний жаргон, з’ясується, що діячі культури виступають за т.зв. «ширку», тобто широку коаліцію з участю ПР, «НУ-НС» і, можливо, БЮТ, або ще краще без нього.
Оскільки ніде в світі, а особливо в українській політиці нічого не буває просто так, то в чому ж «надзавдання» цієї заяви? (На яку, до речі, уже готується контрзаява, яку підписують представники іншого сегменту української інтелігенції, обурені закликами до «ширки».) Оскільки стара українська інтелігенція бере своє коріння з «совка» і завжди дослухалася до влади, то можна припустити, що ініціатива згаданої заяви йде «згори». А хто в нас тепер на найвищій «горі»? Правильно, Віктор Андрійович Ющенко, президент за посадою і політик за родом своєї нинішньої діяльності. Схоже, що він тепер знову став центральною фігурою української політики і, як жартують (з незначною часткою жарту в цьому жарті) деякі дотепники, саме в нього, а не в Литвина, як гадалося, перебуває тепер золота акція. Іншими словами, для Віктора Ющенка вдруге в історії настав зоряний час, бо без нього наразі неможливо нічого створити – ні коаліцію (у будь-якому форматі), ні уряд (з будь-яким прем’єром на чолі), ні нову редакцію Конституції (чи то за версією парламентської чи президентської республіки).
На користь цієї тези свідчить і те, що за всіх зовнішніх ідеологічних розбіжностей Ющенко без проблем може домовлятися з усіма переможцями виборчих перегонів – з «регіонами», з комуністами, з Литвином, не кажучи вже про «НУ-НС», який самостійним, поза Банковою, гравцем не є. З усіма, крім БЮТу.
Не секрет, що президент Ющенко, на словах виступаючи за демократичну (постмайданну) коаліцію, дуже не хотів би бачити а) Юлію Тимошенко на чолі уряду; б) Віктора Януковича і Партію регіонів в опозиції; в) себе в ролі англійської королеви, як це мало не сталося, якби не указ від 2 квітня про дострокові вибори. Тому в політологічних колах ширяться чутки, що Ющенко висунув Юлії Тимошенко кілька умов, за яких її може бути допущено до прем’єрства, серед яких – «відіграти назад» закон про кабмін, за яким частина повноважень переходить від президента до прем’єра, контроль президента над усім силовим блоком уряду, прийняття через референдум нової Конституції (можна здогадатися якої), відкладення на сім років президентських амбіцій Юлії Тимошенко.
Якщо лідерка БЮТ впаде у нерви і перейде в опозицію, тоді – «ширка». Якщо ж сердешна Юля погодиться (а вона, за деякими повідомленнями, погоджується), тоді вона стає прем’єр-міністром у приблизно такому ж статусі, в якому перебувала 2005 року. То кого насправді тягне на «ширку»?

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій