преса

Автор: Євгенія Ковалевська
Видання: Літакцент, Інтернет-видання

Письменник, який любив небо

http://www.litakcent.com/index.php?id=423

Понад усе він любив небо. Воно давало йому стимул до життя та жагу до нових і нових польотів. Після цього він пробував донести свої відчуття та переживання до людей, описуючи свої пригоди в літературних творах. Сент-Екс, як його називали друзі, знав небо, як свої п’ять пальців.

Перше їхнє знайомство відбулося, коли хлопчик, незважаючи на заборону матері, взяв участь у демонстраційному польоті з досвідченим пілотом. Згодом – навчання на військового льотчика та перші власні польоти. Неодноразово Сент-Екзюпері опинявся на волосину від смерті, але завжди дивом залишався живим – і після аварії у відкритому морі, і в Лівійській пустелі, і навіть після коми та численних переломів, в тому числі й черепа.

Однак 31 липня 1944 літак-розвідник «Блискавка П-38 F5-B», який пілотував Антуан де Сент-Екзюпері, на базу не повернувся. О 8:30 він вилетів з Корсики з розвідувальною місією – зробити аерофотозйомку в районі Альп. Однак о 14:45, коли в баках закінчилося пальне, літак несподівано зник з радарів в районі Сан-Рафаеля, невеличкого містечка на Лазуровому узбережжі.

З цього моменту починається найцікавіша частина історії, адже причини загибелі письменника не могли встановити понад півстоліття. Серед ймовірних гіпотез розглядали механічну несправність літака, битву в повітрі, катастрофу в Альпах. Однак жодна з них не отримала підтвердження. Кілька разів у рибальські сіті потрапляли уламки літака, але це були не ті уламки. Лише людська уява витворювала все нові й нові здогади щодо таємничого зникнення Сент-Екзюпері. На час загибелі письменнику було 44 роки – вік, у якому бойові льотчики вже давно на пенсії. Та й здоров’я було далеко не блискучим: напівпаралізована ліва рука, через що без стороньої допомоги не міг залізти в кабіну літака. Окрім того, пілот страждав від депресій, а деякі близькі були переконані, що він шукав смерті. Напередодні останнього польоту Сент-Екзюпері залишив записку своєму товаришеві П’єру Доллозу: «Якщо мене зіб’ють, я абсолютно ні про що не шкодую».

Унизу - «Планета людей»
Пошуки місця загибелі пілота та письменника тримали довший час, однак те, чого не вдавалося знайти спеціально оснащеним пошуковим суднам, зовсім випадково вдалося зробити рибальській шхуні. Саме 7 березня 1998 року на палубу невеликого судна «Горизонт» разом із рибою в сітях було витягнуто срібний браслет із гравіруванням. Напис у три рядки майже все пояснював: «Antoine de Sampt-Exupery (Consuelo), c/o Reynal and Hitchcock Inc., 4th Avc, N.Y City, USA». Не виникало жодних сумнівів у тому, що знахідка належала Антуану де Сент-Екзюпері, адже Консуело – це ім'я молодої аргентинки, дружини відомого письменника, Рейнал і Хічкок – американські видавці, котрі у квітні 1943 року першими опублікували «Маленького принца», далі вигравірувано адресу їхнього видавництва в Нью-Йорку.

Після такої знахідки рибалка Жан-Клод Бьянко, якому випав такий багатий улов, навіть вирішив прочитати «Маленького принца». «Звісно, я знав Сент-Екзюпері й раніше, - розповідав він. - Я читав кілька книжок про його життя. Але лише після того, як знайшов браслет, прочитав «Маленького принца». У перші хвилини, коли почав читати книгу, мені здавалося неймовірним і нереальним те, що от зараз я читаю книгу відомого Сент-Екзюпері, а зовсім недавно знайшов ланцюжок з його іменем. А потім мені стало дуже приємно, і я подумав: певно, Сент-Екзюпері через мене подає знак людям».

Перший доказ місця загибелі Сент-Екзюпері став поштовхом до подальших пошуків. За роботу взялася марсельська компанія «КОМЕКС», що спеціалізувалася на пошукових роботах під водою. Зважаючи на те, що не було достеменно відомо, де саме браслет потрапив у сіті, підводникам довелося обстежити морське дно загальною площею 100 квадратних кілометрів на глибині 300-600 метрів. Було отримано багато сигналів про знахідку металевих предметів під водою, оскільки дно в цих місцях засипане уламками техніки часів Другої світової. На жаль, пошуки не увінчалися успіхом. Проте ніхто не втрачав надії, адже для французів пошук місця загибелі відомого письменника став справою честі.

Уламки літака Антуана Сент-Екзюпері знайшли через два роки після знахідки браслета. Це вдалося зробити професійному пірнальнику Люку Ванрелю, який виявив ймовірні уламки розсіяними вздовж кілометра по морському дну. Однак дозвіл на пошуки в цьому районі було отримано лише через три роки. З сімдесятиметрової глибини було піднято фрагменти літака, зокрема, кабіну пілота. На щастя, на уламках зберігся серійний номер літака – 2734L. Американські воєнні архіви підтвердили, що даний номер відповідає літаку Lockheed Lightning P-38, який пілотував Сент-Екзюпері. Літак не був пошкоджений слідами куль, та й в архівах нема зафіксовано обстрілів чи боїв того дня. Єдине, що відомо, це те, що літак увійшов у воду на великій швидкості й вибухнув. Літак розірвало на друзки й рознесло частини на великій площі під водою. При цьому не було знайдено жодних людських залишків.

Тут знайшли уламки літака Екзюпері
Знайдений на цьому місці браслет передали родичам письменника, а уламки літака виставили на спеціальній експозиції в Музеї повітроплавання та космонавтики в паризькому передмісті Ле-Бурже.

Здавалося б, знайдено все, що можна було знайти за даних умов. Але історія творця «Маленького принца» інтригує щодесятиліття, розплутуючись, наче клубок, і при відкриваючи завісу таємничості над загибеллю Сент-Екзюпері. Так, зовсім недавно, на початку 2008 року, видання «Le Figaro Magazine» опублікувало уривки з книги «Сент-Екзюпері, остання таємниця». У ній опубліковано одкровення німецького пілота, який стверджує, що саме він збив літак Сент-Екзюпері.

З1 липня 1944 року німецький пілот Хорст Ріпперт, який цілий день патрулював район Провансу за два тижні до висадки військ союзників, уже повертався на базу, коли раптом помітив літак-розвідник Lightning P-38. «Спочатку я його переслідував, потім сказав собі: якщо ти будеш ухилятися від бою, я тебе зіб’ю. Я вистрілив, зачепив його, літак упав. Просто у воду. Пілота я не бачив. Лише згодом я дізнався, що то був Сент-Екзюпері», - ділиться спогадами колишній військовий. У книзі Ріпперт зізнається, що глибоко в душі сподівається, що то все ж був не Сент-Екзюпері, адже в молодості він читав його книжки.

78-річний Хорст Ріпперт працює журналістом на німецькому телебаченні. Автори книги, а це засновник асоціації пошуку літаків, які зникли під час війни, Ліно фон Гартцен та водолаз Люк Врангель, який першим знайшов уламки літака Сент-Екзюпері, знайшли ключового свідка у справі таємничої загибелі французького письменника у ході довгого розслідування. Свідчення німецького пілота підтверджують версію про те, що літак Сент-Екзюпері був збитий противником.

Про це та інші подробиці розслідування загибелі Сент-Екзюпері описано в книзі «Сент-Екзюпері, остання таємниця», вихід якої дослідники обіцяють уже найближчим часом у Франції.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій