преса

Автор: Лідія ГОРОХОВСЬКА
Видання: Газета по-українськи

Франсуа Рабле переслідувала інквізиція

http://www.gpu.ua/index.php?&id=221713
15.04.2008

Адвокат Антуан Рабле мріяв, аби його син Франсуа став священиком. Тож 1505-го 9-річний хлопець подався в науку до францисканського монастиря в містечку Сейї. Франсуа гарно вчився, оволодів кількома іноземними мовами, захопився філософією, математикою, астрономією. У 25 років він вирішує стати ченцем, але наукових занять не полишає.

Його дратують невігластво та фанатизм деяких братів-францисканців. Ті ж із підозрою ставляться до його захоплень. Хтось із ченців написав на Франсуа донос. При обшуку в його келії знайшли поеми Гомера, твори італійських та німецьких гуманістів й іншу заборонену в монастирі літературу. Зокрема й книги ”великого грішника та боговідступника” Еразма Роттердамського. Усе конфіскували, Франсуа звинуватили в єресі й наклали сувору єпитимію.

Життя в монастирі стало нестерпним, і Рабле вирішує тікати. Тоді єпископ Жоффруа д’Естіссак, який помітив талановитого юнака ще під час навчання, запропонував йому перейти до бенедиктинців. Там Рабле провів три роки. Д’Естіссак бере його своїм секретарем. Франсуа залишає монастир. З дозволу єпископа він займається медициною. Незабаром їде до університету міста Монпельє, де був найдавніший у Європі медичний факультет. Провчившись два роки, отримує звання бакалавра медицини. Переїжджає до Ліона і влаштовується в міській лікарні. Якось Франсуа налякав ціле місто: він стягнув з ешафоту труп повішеного й публічно анатомував його.

У Ліоні Рабле збирає народні оповідання про веселого та дотепного велетня Ґарґантюа. У цих пародіях на середньовічні лицарські романи висміяно світ лицарських подвигів, романтичних гігантів й чаклунів.

На початку 1532 року Франсуа видає книгу про пригоди сина велетня Ґарґантюа ”Страшні й жахливі діяння та подвиги славетного Пантаґрюеля”. Твір мав шалений успіх. Наступного року виходить його продовження — ”Пантаґрюелеве пророцтво” — пародія на віщування тодішніх астрологів-пройдисвітів.

1534-го Франсуа стає особистим лікарем єпископа Жана дю Белле й у його свиті відправляється до Італії. Перебування при дворі папи надихнуло його на ще одну оповідь. Повернувшись до Ліона, він пише черговий том своєї епопеї ”Повість про прежахливе життя великого Ґарґантюа, батька Пантаґрюеля”. У своїх книжках Франсуа Рабле висміяв усi вади тогочасного французького суспiльства: користолюбство священиків, корумпованість суддів, кпив із псевдовчених-філософів і навіть із самого Папи Римського. Тож невдовзі французька інквізиція заборонила твори Рабле. Побоюючись переслідувань, він знову їде до Італії. Три роки живе в Римі. Займається лікарською практикою, захоплюється ботанікою й археологією.Франсуа стягнув з ешафоту труп повішеного й публічно анатомував його
1537-го ненадовго повертається до Франції у почті кардинала дю Белле. Невдовзі стає доктором медицини. Завдяки кардиналові Рабле одержує королівський привілей на подальше видання своїх книг у Франції. 1542 року виходить повне видання його творів.

— Людині властиво сміятися! — виголосив Франсуа Рабле у зверненні до читачів на початку книги.

Та французькі інквізитори не зрозуміли його гумору, й авторові стало не до сміху. Книги вилучили з паризьких книгарень, звалили на міській площі та спалили. Не допоміг і привілей. Рабле знову залишає Францію й оселяється у німецькому місті Мец. Їдучи, залишає своєму ліонському видавцеві рукопис четвертої книги.

Рабле щастило на впливових та заможних покровителів. У січні 1551-го він повертається до Франції й отримує парафію у містечку Медон, поблизу Парижа. 1552 року виходить четверта книга його епопеї. На Франсуа знову посипалися доноси. Його звинувачують у вільнодумстві, єресі й неповазі до короля. Друзі радять йому сховатися. Рабле таємно виїжджає до Ліона. Аби заплутати переслідувачів, розпускає чутки, що його нібито заарештували й кинули до в’язниці.

За кілька місяців Франсуа повертається до Парижа і привозить із собою п’яту книгу. Але надрукованою він її не побачив: 9 квітня 1553-го Франсуа Рабле помер від серцевого нападу. За легендою, незадовго до смерті він одягнув сутану бенедиктинського монаха та сказав друзям:

— Я йду шукати велике ”мабуть”.

А потім додав зі сміхом:

— Опустіть завісу, фарс зіграно!

Поховали Франсуа Рабле на паризькому цвинтарі святого Павла. Його остання книга вийшла лише через 12 років після його смерті.


Анатоль Перепадя перекладав ”Ґарґантюа та Пантаґрюеля” 20 років

Перше повне українське видання ”Ґарґантюа та Пантаґрюеля” у перекладі 73-річного Анатоля Перепаді опублікувало 2005-го львівське видавництво ”Кальварія”. Працював він над твором 20 років — майже стільки ж, як Франсуа Рабле витратив на його написання. Одразу після виходу книга стала раритетом: було випущено лише 600 екземплярів. Кожен був ручної роботи. У друкарні ”Книгодрук” піді Львовом книжки ”одягли” у напівшкіряну палітурку, а потім поклали до обклеєної тканиною коробки.Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031230 авторів
351 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій