преса

Автор: Петро Мацкевич
Видання: Хрещатик, газета

Франкфурт як дзеркало африканської України

http://www.kreschatic.kiev.ua/art/1193081848.html


Стандарти Франкфуртського книжкового ярмарку добре відомі. Майже 7500 учасників із власними стендами (видавці, літературні агенти, продюсери та інші) з-понад 110 країн світу. Плюс 300 тисяч відвідувачів. Коротко: світова книжкова Мекка. І якщо видавець чи країна не представлені або не гідно представлені у Франкфурті — це перший сигнал усім іншим подумати, чи взагалі варто з цим видавцем та державою мати будь-які справи. Насамперед інвестиційні, бо за неписаним законом інвестувати в країну, яка не належить до “франкфуртської номенклатури”, дуже ризиковано.
У реальному просторі це має такий вигляд. Спеціальний корпус — для країни, що є почесним гостем, ще один — для кінематографістів. Два інші, кожен у двох рівнях,— для “міжнародних видавців”. Об’єднано тут учасників у цікавий спосіб: Східна та Центральна Європа поруч з арабським світом, на наступному рівні італійці, іспанці, португальці та латиноамериканці, потім японський стенд в оточенні видавництв зі скандинавських країн. В окремій будівлі, далеко від інших, панують монстри видавничого світу — британці та американці. Поруч примостилися невеликі стенди Ірландії та Ізраїлю. Це єдиний корпус, до якого ви потрапите лише пройшовши додатковий контроль, майже як в аеропорту.
Україна на Франкфурті прописана в холі 5.0 корпусу № 5. Там, куди ходять, щоб побачити традиційно чудові колективні стенди Польщі, Угорщини, Словенії, Румунії (!), Чехії, Словаччини, Сербії. І оминути так само традиційно ніяку експозицію країн, де організацією виставкової діяльності відають державні службовці,— Білорусь, Україна, Саудівська Аравія, Узбекистан...
Утім, спочатку не про нас, а про грузинів. Ніколи до цьогорічного Франкфурта Грузія не мала колективного стенда. Дебют і одразу успішний! Йду спілкуватися — давні контакти дають змогу добути інформацію з перших рук. Доволі швидко з’ясовується, що ніякого велосипеда грузини не вигадували, а лише вдало застосували польський досвід. Держава “просто” виділяє кошти (цього року $60 тисяч) недержавній організації — Асоціації грузинських видавців. А вже вона кревно зацікавлена у якомога кращому представленні сучасної грузинської літератури на Франкфурті-2007. Водночас створюється фундація промоції сучасної національної літератури, й уже ця фундація надаватиме ґранти закордонним видавцям для перекладів, видання і промоції книжок. Кому надавати ґранти — вирішує та сама асоціація приватних видавців. У грузинів державних видавництв немає: вони давно зрозуміли, що такі видавництва й друкарні становлять серйозну загрозу національним інтересам країни.
В Україні найближчими роками щось подібне неможливо навіть уявити. Найімовірніший сценарій у випадку, коли нашим можновладцям випадково заманеться “закосити” під цивілізовану, такий: оголошується “тендер”, під який створюється кишенькова контора, котра цей тендер і виграє. Гроші поділено, а держава Україна у Франкфурті знову представлена... як завжди.
Тобто фактично так, як цього року. Окремий стенд (50 квадратних метрів) у Державного комітету телебачення і радіомовлення — з примірниками, які видавці зволили надати для презентації української книжки. Цікавий факт: про наявність цього стенда не згадано у жодному каталозі ярмарку. Ще один стенд (8 квадратних метрів) представляє Українську асоціацію видавців і книгорозповсюджувачів, видавництва BHV, “Клуб сімейного дозвілля”, “Фоліо”, “Знання”, “Навчальна книга-Богдан” та держпідприємство розповсюдження періодичних видань “Преса”. Плюс “Картографія” у спеціалізованому залі туристично-картографічних видань та “Кальварія” — єдине українське видавництво, що має окремий стенд у залах “міжнародних видавців”.
Насамкінець один франкфуртський видавничий жарт. Україна — найбільша за територією країна Європи, яка має родючі землі, працьовитий народ, чудову культуру, проте, де ця країна розташована, — ніхто не знає. Точно відоме тільки місцезнаходження держави України: Африка, десь біля Уганди.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій