преса

Автор: Евгенія КОНОНЕНКО
Видання: Без цензури, газета

На стежині війни... жінки!

№38,13жовтня,2005
На стежині війни... жінки!
Марина Меднікова. Крутая Плюс, або Терористка-2. - Львів, Кальварія, 2005
13 жовтня 2005


Українська масова література поповнилась черговим якісним текстом. У "Терористці-2", так само як і в "Терористці-1", є все, що має бути в добротній масовій літературі: динамічний сюжет, не обтяжений занудними рефлексіями, іронічне ставлення до подій, гострі реалії сьогодення і, головне, боротьба Добра зі Злом у її найкрутішій фазі. Адже справжній масовій літературі не потрібні складні реалістичні образи з інтелектуальних детективів, які не можна означити ні як позитивні, ні як негативні, коли фатальна боротьба відбувається не так у зовнішніх подіях, як у людських душах. Для масової літератури потрібні колоритні негідники, невтомні у своєму бажанні чинити зло не тільки заради власної вигоди, але й просто так, а також уперті ідеалісти, які ведуть із ними боротьбу не на життя, а на смерть.
За всієї своєї, так би мовити, одновекторності, масова література є не просто засобом розваги масового читача. Якісна масова література є й достатньо показовою для демонстрації всіх соціокультурних змін у суспільстві. Так само й книги Меднікової, зокрема й "Крутая плюс", містять багатий матеріал не тільки для масового читача, а й для соціолога чи культуролога. Зокрема, і про зміну гендерної ситуації в сучасній Україні, як і в усьому сучасному світі. І річ не тільки в тому, що слідство веде жінка - своєрідність жіночого розуму використовується в розважальній літературі вже давно. І не тільки в тому, що саме жінка є тим безкорисливим ідеалістом, який уособлює Добро в його боротьбі зі Злом. Річ у тім, що і Зло також уособлює жінка. І підручні могутнього Зла також здебільшого жінки. Не можна сказати, що в хитрому сюжеті "Крутої плюс" не діють чоловіки. Але у "сфері прийняття рішень" по обидва боки лінії фронту переважно діють жінки.
...Наївна у своїй хижацькій неморальності Лідія Олійник, терористка із першої частини, змінила зовнішність, ім'я і масштаби своєї невтомної діяльності, вийшовши у власних брудних справах на якісно новий рівень. Тепер вона не труїть дітей у шкільній їдальні, а усуває політичних конкурентів, щоб напевне посісти високе крісло. Її команди з півслова розуміє й хутко виконує терта зечка Грипа Бевзь. З Лілією Крутою веде боротьбу досвідчена слідча Тетяна Кулик. Саме вона самотужки, без підтримки чоловіка, знаходить свого "викраденого" сина, але потім міркує, чи не взяти того чоловіка назад - адже хлопчику потрібен батько. Саме вона рятує ніжну принцесу Зірку Симчич. Щоправда, авторка трохи пожаліла представників сильної статі, давши чистій душею Зірці відважного Командо. Є в романі й інші позитивні чоловіки. Але основне смислове й ідейне навантаження роману покладено на жінок.
Проте це не означає, що чоловікам не буде цікаво! Читайте Марину Меднікову!


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031229 авторів
349 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій