преса

Видання: Bambook

Любов здолає все

http://shop.bambook.com.ua/scripts/news.show?d=20021219&v=1&r=1#5038
19.12.2002
«Любов здолає все» — переконана Ольга Компанієць, лауреат конкурсу «Коронація слова —2001».

Зазвичай усі презентації подібні, адже відбуваються за усталеною схемою: книжку та її автора хвалять запрошені до виступів, далі слово бере автор, який намагається розтлумачити те, що, на його думку, не помітили читачі, або ж високі мотивації, що ними (мотиваціями) керувався автор під час літпроцесу. Далі, залежно від фінансового становища автора або ж наявності спонсорів, трапляються фуршети. Так робиться в столиці. Проте варто від’їхати від Києва на сотню чи більше кілометрів, аби переконатися в тому, що звичайна презентація книжки досі нікому не відомого автора (у нашому випадку — авторки) може перетворитися на справжню подію.

Отже, місце дії — Чернігів, музей Михайла Коцюбинського. Привід — роман «Назустріч» Ольги Компанієць, лауреата «Коронації слова—2001». Ольга, власне, вже давно, з тих часів, коли вступила до Київського медінституту, киянка. Але в Чернігові народилася й виросла, тут живуть її батьки, також лікарі, а чернігівці, незважаючи на заслужену славу міста літераторів, дуже трепетно ставляться до успіхів краян. Перед презентацією авторка давала інтерв’ю місцевому радіо. Як завжди, коли йдеться про лауреатство в «Коронації Слова», в неї поцікавилися, чи правда, що конкурс корумпований, на що 27-річна (!) авторка просто обурилася: вона подавала рукопис на конкурс без жодної надії на успіх, не маючи не те що знайомств у літературних колах Києва, а й жодної дотичності до них, адже працює у фармацевтичній фірмі. До слова, працюючи вже третій рік у журі «Коронації слова», мушу повсякчас повторювати скептикам: експерти, які відбирають тексти, і журі, яке визначає рейтинг творів, керуються одним критерієм — художньою вартістю тексту, тобто новизною тем, цікавістю сюжету, психологічними мотиваціями. Можливість підкупу виключається ще й тому, що автори подають рукописи під псевдонімами, які розкриваються лише після остаточного підбиття підсумків членами журі. І саме в цей момент робляться відкриття!

Таким відкриттям став і роман «Назустріч» Ольги Компанієць. Річ у тому, що молода жінка взялася описувати долю репресованої за доносом дружини чекіста. Паралельно описується історія її онуки, нашої сучасниці. Обох героїнь звати Діанами, й вони наближаються одна до одної через часові й просторові перепони, йдуть назустріч.

Кожний, хто візьме до рук роман, не зможе відірватися від нього аж до останньої сторінки. Навіть, здавалося б, «товстошкірі» чоловіки, як зізнавалися деякі з них на тій-таки презентації, не могли втриматися від сліз, читаючи про муки юної матері, силоміць відірваної від донечки дико несправедливим арештом. Що вже казати про тонкосльозе жіноцтво! Відтак у цьому романі головне — не так викриття тоталітарних жахіть, як непереможна віра кожної жінки у свої «червоні вітрила», жага справжнього кохання, туга за міцним чоловічим плечем. Відтак читачки ридають не лише над муками Діани-старшої, а й чи не найбільше над тим, що виснажена таборами (і радянськими, й фашистськими) героїня все-таки отримує компенсацію за всі свої страждання: велику любов. «Любов здолає все» — як казали стародавні римляни. Саме в цьому пафос роману. І саме про це говорила Ольга Компанієць у залі музею Михайла Коцюбинського.

Авторку не надто зачепили деякі зауваження до тексту (ретельно перелічені фактичні й мовні помилки) голови обласної організації НСПУ п. Станіслава Реп’яха (це одна з особливостей некиївських презентацій — коли люди говорять те, що думають, гранично щиро й безпосередньо). Ольга цілком справедливо вважає, що перший у її житті роман не може бути досконалим. Але назагал чернігівці пишаються тим, що їхні земляки прориваються у велику літературу (маються на увазі молодші й досі невідомі). Хоч по чернігівських книгарнях цього не скажеш. Про це говорив головний редактор видавництва «Кальварія» Петро Мацкевич, який неприємну правду виклав з притаманним йому темпераментом: «Кожний з нас матиме стільки України, скільки її відвоює».



Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій