преса

Автор: Валентина КЛИМЕНКО
Видання: Україна молода, газета

Нові. Інакші. Двадцятирічні

Номер 031 за 17.02.2006

http://www.umoloda.kiev.ua/number/617/164/22330/


Видавництво «Кальварія» стверджує, що в Україні вистрелює цікаве літературне покоління.

Джонатан Сафран Фоєр у 25 років випустив свій дебютний роман «Усе ясно» в українській версії, «Полная иллюминация» в російській, Everything is illuminated в англійській, і став мільйонером після першої ж книжки. (Нагадаю: книга про те, як американський юнак-єврей приїздить в Україну в пошуках жінки, яка врятувала в роки війни його дідуся. За романом Голлівуд уже «вчинив» фільм). 20-річний росіянин Сергій Лук'янов написав «Лицарі 40 островів», які стали подією у фантастиці, і з цього почалася його «фантастична слава». Неповнолітній українець Любко Дереш написав «Культ», який спричинив фурор навколо пустомитівського вундеркінда (він ображається на цей ярлик, але в журналістиці вони живучі), і тепер «Кальварія» продає права на Дерешівські книжки в Польщу, Німеччину і сподівається — далі буде. Головний редактор «Кальварії» Петро Мацкевич на чергових «Кальварійських посиденьках» придумав презентувати «пан'європейську генерацію в Україні — від 16 до 26». Каже, що помітив химерну закономірність — молоді люди, 1984 року народження, сьогоднішні 21-річні — найуспішніші. В Італії — це юне дарування Мелісса, у Франції — Анні Брасле, у Польщі — Мірослав Нігач, у Сербії — Анна Віковіч. А взагалі покоління від 16 до 26 створює зовсім інший пласт літератури. Не подібний на попередню і нинішню. Своєрідну. Індивідуалістичну. Хтось називає це літературною субкультурою. Хтось альтернативою. Мацкевич відкрив в Україні цілих шість літераторів цієї генерації, і вже з квітня — травня їхні книжки виходитимуть у «Кальварії». Якби вони не були розкидані по різних серіях, можна було б запідозрити «Кальварію» в штучності концепції, а так ...

На презентацію прийшли четверо з шести. Любомира Княжич («Морок. Казочці про національний менталітет присвячується») вирішила не світити своє обличчя, а отже, й ім'я. Чи навпаки. Віктор Маліновський («По той бік Пупця») тільки-но звикає до псевдоніма і взагалі зайнятий. В УНІАНі перед очі двох десятків книжкових журналісти постали Тетяна Винокурова-Садиченко («Жарт із життя психів»), Галина Логінова («Червоне солодке серце», «Піщана річка»), Ксеня Харченко («Історія Ксені Харченко»), Галина Ткачук («Славка»). І прочитали уривки своїх текстів. Тетяна — про Янгола у психушці, Галина Логінова — про єврейського хлопчика Женю Каца, Ксеня — про домовицю Гликеру, Галина Ткачук — про зозуленят. Тексти різні — теми, стилістика, вміння читати на публіці, вік і заняття, ступінь сформованості — різні. За словами Мацкевича, спільність їхнiх творів полягає в поєднанні реального світу з паралельним. За моїми спостереженнями, їх об'єднує інакшість. У строкатості пластмасової реальності, рекламного стилю життя, імітації західної розкутості й прагматичності виростають ровесники авторок і всотують цю споживацьку естетику з мерехтінням неону і телевізора. Вже втрачаєш надію знайти якийсь штучний екземпляр. Хенд-мейд. Щоб під скальпом був індивідуальний набір образів, а не конвеєрний. Враження від кальварійських дебютанток якраз таке, а враження від літератури мають тільки редактори та ті, хто читав твори в рукописах. Яка в них буде літературна доля, доля літературного дару, тривалість «диктовок» — ще безнадійніше гадати. Але на всяк випадок залиште собі в якомусь файлі пам'яті, що ...Галині Логиновій — 26, народилася і закінчила школу в смт Калита Київської області, повчилася філології в університеті Шевченка, а закінчила філософію в Могилянці. Стажувалася в Мадриді, вчиться в аспірантурі Інституту філософії. Заміжня, має доньку і першу премію видавництва «Смолоскип». Писати хотіла, щоб долучитися до сонму, тусовки «олімпійських богів» Іздрика, Андруховича, Прохаська. Ксеня Харченко народилася в 1984 р., роман «Історія Ксені Харченко» друкувався в «Сучасності», прискіпливий редактор якого Ігор Римарук не поправив у ньому «ані титли, ані тії коми». Тетяна Винокурова-Садиченко — «привидение от литературы, жуткое, но симпатичное», автовизначення. Народилася в містичному 1984-му в Києві. Вчиться у Поплавського, живе в квартирі №13, почала писати в 16 років, «тому що почало писатися». Галина Ткачук старіша за «оруелівське покоління» на рік. Для неї найкращі герої — це білки, а для білок найкращі кохані — ведмеді. Має літературні відзнаки «Гранослов», «Смолоскип», «Молоде вино» і «Культ реванш». Подобається проза Валерія Шевчука. Друкувалася в журналі «Четвер».

І останнє, що я хотіла вам повідомити: Петро Мацкевич пов'язує з ними надію швидшого, ніж вимре кілька совкових поколінь, входження України в Європу і широкий світ... Звучить майже як заповіт, але нема на то ради.


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій