преса

Автор: Серафіма Василькова
Видання: Кульбіт, «Інтернет-часопис сучасної культури

Дев'ять з несподіванкою запитань до Томаса Бруссіг

http://www.culbit.com/index.phtml?d2=2&s=45&p=0&r=7


Прочитайте декілька сторінок "Сонячної алеї", а потім спробуйте опиратись "бруссігозалежності". В мене не вийшло. Полонить "на диво не німецьке", за словами Андрія Куркова, почуття гумору письменника у зображенні абсурдного і фантасмагоричного радянського минулого Східного Берліну. Абсурдного, бо молоді герої вже екранізованої "Сонячної алеї" мешкають у прикордонній зоні біля самої Cтіни - на перетині капіталістичного та соціалістичного світів.

Там, де існують заборонена музика, доповідь на з'їзді як покарання за замах на Леніна, комуністична "показуха" в усій красі, голубі танцюристи, задуми політичного перевороту, перша закоханість та ще й у найвродливішу дівчину східного Берліну, Міхаель стає Мішою, а сусіди можуть працювати в "органах" - і все це коїться за декількасот метрів від вільного світу! Та ще й кордон ім'ям світової пролетарської революції щорічно просувається вперед на сантиметри! І читачу вже починає здаватись, ніби ті західні капіталісти щось у своєму житті все ж таки прогавили. Отака магія гумору і слова.

Томас Бруссіг

У вересні 2006 року Томас Бруссіг приїздив в Україну, задля Львівського книжкового форуму та Києва він відхилив пропозицію відвідати Південну Корею. На літературних читаннях у Гьоте-інституті письменник розповів, що до об'єднання Німеччини, яке змусило західну і східну німецьку літературу здобувати свого читача наново, така книга як "Парфюмер" Патріка Зюскінда була тривіальним твором і не вважалася літературою. Але демократичність книжок в тому, що кожен може знайти в них щось своє. Про ймовірність політичної кар'єри (в Україні це сприймається як природня друга професія) він навіть не думав, бо - він їм дуже співчуває! - політики мусять усім подобатись. А це дуже важко. Наприклад, Томас виступає за те, щоб легалізувати наркотики, а жоден політик не зміг би сказати цього публічно.

Оскільки видавництво "Кальварія" презентувало нову книжку Томаса Бруссіга "Як хлопці стають чоловіками або чому футбол", ми вирішили дізнатись "чому".

Пряма мова:

1. Мій брат колись зустрічався з футболісткою, а як далеко зайшли Ваші стосунки з футболом?

- Мої відносини з футболом зайшли дуже далеко. Але мене цікавить таке питання: як можуть люди настільки серйозно займатись такими речами, які дуже несерйозні?

2. Чи існує зараз в світі якесь місце, на зразок Берлінської стіни, мешкаючи біля якого, людина змогла б написати настільки ж захоплюючу книжку про вади капіталістичного ладу? (натяк на екранізовану в Німеччині та видану в Україні блискучу книжку Томаса Бруссіга "Сонячна алея", в якій йдеться про життя підлітків зі східного боку Берлінської стіни)

- Безперечно, це такі місця, де абсурдність певної системи проявляється найяскравіше. І для того, щоб вибрати таке місце, безперечно, потрібен талант. Але це не так легко. Якби я знав, я б напевне туди поїхав. І, напевне, є такі місця. Але я б Вам не сказав!

3. Чи існує така професія, зустріч з представником якої буде для Вас подією?

- Взагалі, це також пов'язано з питанням абсурдності. І мене завжди цікавило питання: що люди роблять, які завдання беруть на себе, щоб заробити гроші, особливо в постіндустріальному суспільстві, коли не так просто отримувати постійний заробіток. Є дуже багато цікавих професій. Нещодавно я познайомився з професійним бігуном по сходах "Емпайр Стейт Білдінг". Людина, яка біжить по сходах для того, щоб заробити гроші.
- Але хто платить цьому бігуну? Ви б йому заплатили?
- Він може отримувати гроші від тих, хто займається рекламою. А щодо курйозних професій, то солдат - це також курйозна професія.

4. Які Ви виділяєте тенденції в європейському літературному житті?

- Нобелівську премію завжди отримують не ті.

5. Яка Ваша улюблена дитяча книжка?

- "Еміль і директиви" Еріха Кестнера. Але дитинство в мене тривало трохи довго і тому щороку в мене була інша улюблена дитяча книжка.
- То яка ще?
- "Чарівник Смарагдового міста" Волкова.

6. Якби Ви були ресторатором, то яку б ресторацію відкрили і в якому місті?

- Я відкрив би в Берліні кав'ярню або ресторан для тих, хто не палить. Із дуже добрими пирогами або тортами. Насправді, я про це не думав, це тільки "якби". Мені подобається бути письменником.

7. Чи існує людина, якій ви довірите навести лад на Вашому робочому столі?

- Мій стіл - це не святиня. В нас є жінка, яка допомагає дивитись за домашнім господарством, але це також може зробити і моя дружина. І обидві знають - по-перше, з мого стола не можна нічого викидати, по-друге, кудись ложити, де я потім не знайду. Але я сам це також роблю. Дуже важливо, щоб в комп'ютері все було так, як я поскладав у файли. Тільки я можу це робити, туди ніхто не має права втручатись.

8. Ваш улюблений інтернет-лінк?

- пошукова система "Google" та www.chilloutzone.com

Несподівано Томас перехоплює ініціативу:
Т.Б.: А це не Ви робили інтерв'ю з Інго Шульц?
- Ні. Чому ви мене про це запитуєте?
Т.Б.: Він казав мені - то було дуже дивне інтерв'ю. Справді незвичне. Він розповідав журналісту, що зупинився в готелі "Експрес" і коли вийшов з нього і пішов до церкви, то не повірив своїм очам - зустрів Ющенка. А журналіст запитує: то як Вам сподобалась Ваша кімната? Розумієте? Він не запитав про Ющенка!

9. Що для Вас означає - бути письменником в сучасній Німеччині?

- Мені подобається бути письменником в Німеччині. Ми маємо чудових читачів і прекрасні книжкові магазини. Ви можете прийти в книжковий магазин і сказати: я хочу цю книгу. Навіть, якщо в них немає цієї книжки, Ви її отримаєте за 24 години. Українські письменники не мають такого доброго життя як німецькі, але вони мають значення в суспільстві. Німецькі письменники мають добре життя, але не мають такого значення як українські.


Місце дислокації: Київ, Гьоте-інститут, 18 вересня 2006 року. Літературні читання книжки Томаса Бруссіга "Сонячна алея".

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій