преса

Видання: «Український дiловий тижневик «Контракти»

Книговидання в Україні: думки експертів

http://www.kontrakty.com.ua/show/ukr/article/34/2520067478.html

№ 25 вiд 19-06-2006

Більшість книжок українською мовою — це навчальна література. Частка художньої не перевищує 10%

Софія. Спеціалізація — філософська, езотерична і художня література. Середній річний тираж: понад 3 млн. Книги друкуються переважно в Росії і для російського ринку
Валерій ШУЛЬГА, менеджер торгового відділу видавництва «Софія»
Який загальний річний наклад вашого видавництва?
— Ми видаємо книги не тільки в Україні, а й у Росії. В середньому до 15 найменувань на місяць. Більшість творів друкуємо в Росії, одночасно для українського та російського ринків. За 2005 рік сумарний наклад нашого видавництва становив більш ніж 3 млн книг. В Україні — і лише для внутрішнього ринку — друкуються виключно бестселери. Решту літератури завозимо з Росії — великі тиражі перекривають витрати на транспортування і податки.
Якими накладами друкуєте книжки в Україні?
— Орієнтовно 5-7 тис. Здебільшого твори Пауло Коельо.
Українською мовою видаєте?
— Так. Але асортимент обмежений. Основна причина — невеликий попит на книжки нашого видавництва українською мовою.
Які обсяги продажу книг видавництва в Україні?
— Іноді за кілька місяців вдається продати більш ніж 3 тис. книжок одного найменування. Але продаж менш популярних книг за такий самий час не дотягує до сотні.
Авторів розкручуєте?
— Наші автори — переважно відомі зарубіжні письменники. Усі нові автори розкручуються в РФ. Причина — більша частина продажу припадає на Росію, відповідно гроші на розкручування йдуть туди.
Нелегальне ввезення російської книги заважає бізнесу?
— Так. Книжки, що постачаються до України за допомогою «сірих» схем, дешевші в роздробі на 10-20%. Ціновий демпінг дуже позначається на бізнесі місцевих видавництв.

Фоліо. Одне з найбільших українських «ненавчальних» видавництв. Спеціалізація: художня література, підручники. Середній річний тираж: 1,5 млн; 5-7% експортується до Росії
Олександр КРАСОВИЦЬКИЙ, співвласник видавництва «Фоліо»
Українські книговидавці займаються розкручуванням авторів?
— До 2004 року окрім Фоліо та Кальварії ніхто активно цим не займався. Зараз до них приєдналися ще кілька видавництв, зокрема Теза. Ми не альтруїсти, можемо дозволити собі вкладати гроші в просування автора, у рекламу його творів тільки за наявності контракту на кілька книг. Маємо бути впевнені, що автор писатиме і з наступним своїм твором прийде саме до нас. Письменників з однією книгою розкручувати не можемо.
На першій робите ім’я, а на другій-третій книзі починаєте заробляти?
— Доки на полиці в магазині не стоятиме поряд п’ять-сім творів одного автора, вкладення коштів у його розкручування є збитковим.
Гонорари в Росії і Україні дуже різняться?
— Стандартний гонорар —
5-7% оптової вартості накладу. Проте розміри гонорарів різняться у 3-6 разів, оскільки тиражі українських книг (3-5 тис.) менші від російських (10-15 тис.).
Скільки отримують у Росії розкручені автори?
— Трохи більш ніж 10%.
А в Європі?
— 15-17%. Там книги коштують у 5-7 разів дорожче. У нас у собівартості книги 60-70% припадає на сировину і поліграфію. У європейського книговидавця сировина і поліграфія становлять 20-30% собівартості. Решта витрат — авторські права, реклама, утримання структури видавництва тощо. Тому наш видавець не може запропонувати автору великі відсотки.

АСТ-Україна. Компанія-партнер одного з найбільших у Росії видавництв
Віктор Смирнов, гендиректор ТОВ «Издательско-книготорговая компания АСТ-Украина»
Півроку тому ви оголосили війну нелегальним друкарням, що випускають книжки АСТ в Україні. За цей час хоч одного нелегала впіймали?
— Впіймали. З допомогою міліції на території заводу в Жулянах виявили друкарню, яка випускала контрафакт. Знайшли близько трьохсот напівфабрикатів книги М. Норбекова і шістсот заготівок «Гаррі Поттер і принц-полукровка». Друкарню закрили. Однак кримінальну справу не порушено за браком доказів. Система в нелегалів відпрацьована — надрукують 100-200 книжок і відразу передають замовникам, а ті — на ринки. (Згідно з чинним на той момент законодавством кримінальна відповідальність наставала, якщо контрафактної продукції вилучено більш ніж на 17,5 тис. грн. Нещодавно цю межу знизили до 3,5 тис. грн. — Контракти.)
Замовників власник не видав — розумів, що кримінальної справи все одно не буде. А штраф не такий страшний, як помста партнерів. Проводили спільні з міліцією рейди і на книжкових ринках. На київській «Петрівці» у чотирьох підприємців вилучили контрафактний товар, міліція склала протоколи про адмінпорушення, виписала штрафи. У Сімферополі на книжковому ринку «Артек» виявили склад, де зберігалися контрафактні книжки. Продавали цей товар чотири приватні підприємці. Такі самі заходи провели в Харкові, Донецьку, Одесі, Львові, Дніпропетровську.
Однак дізнатися, звідки товар потрапляє до приватного підприємця, неможливо. Приватника взагалі важко проконтролювати. Він сплачує єдиний податок і не повинен звітувати, де взяв товар. Тож ми не боремося, а швидше виховуємо.
Не дуже ефективна боротьба у вас виходить...
— Тільки на перший погляд і на початковому етапі. Наше завдання — змусити книгопродавців зрозуміти, що мати справу з «лівими» книжками невигідно.
Так, на продажу піратських книг приватник може заробити на місяць на 1000 грн більше. Але якщо його за це оштрафують на 1700 грн, і не раз, зі значною втратою нервів і часу, то наступного разу він подумає, чи варто зв’язуватися з піратськими книжками. Торгівці мають зрозуміти, що українські закони захищають права на інтелектуальну власність авторів і видавництв, що торгівля контрафактом — це правопорушення і за нього доведеться відповідати за законом.
Правоохоронні органи охоче з вами співпрацюють?
— Так, контакт налагоджено.
З нелегальним імпортом з Росії ви теж боретеся?
— Видавничо-книготорговельна компанія «АСТ-Україна» отримала свідоцтво на торгові марки «АСТ» і «АСТРЕЛЬ», а найближчим часом будуть отримані свідоцтва на інші товарні знаки групи видавництв «АСТ». Уже ухвалено рішення про внесення ТМ «АСТ» і «АСТРЕЛЬ» до Державного митного реєстру. Митниця тепер знатиме, що тільки наша компанія і підприємства, яким вона видала субліцензії, мають право ввозити на митну територію України книги групи видавництв «АСТ».
Навіщо АСТ-Україна бореться з «сірим» імпортом, адже російському АСТ має бути байдуже, хто купить його книги й де продасть?
— АСТ-Україна — незалежна компанія. Коли більша частина продукції завозиться іншими гравцями ринку, ми зазнаємо збитків.
На одній книжці АСТ, якщо вона оптом коштує $2-3, ви можете зробити націнку $0,1-0,2. За рік АСТ-Україна завозить до 1,5 млн книжок. Якщо врахувати, що в Україні продається 15-20 млн книг АСТ за рік, ви втрачаєте $1,5-2 млн?
— Можу лише сказати, що суми значні.
Яку частку імпорту АСТ ви плануєте контролювати після «перекриття кордону»?
— До 10 млн книг на рік.
А ще стільки само — частка контрабандистів?
— Так. Хоча назвати точні цифри складно, їх просто не існує. Цифри, які я називаю, — оцінки наших експертів. Впіймати контрабандиста за руку дуже складно. Зазвичай контрабандний товар привозять фурами на замовлення 5-10 приватників. Протягом години в затишному місці фуру розвантажують. За кілька днів книги дрібними партіями розходяться на ринках. Система відпрацьована.
Попит на контрафактні книжки пояснюється їхньою дешевизною. У ціновій політиці легальні торгівці щось змінюватимуть?
— Ми працюємо і над здешевленням книжок. Багато книжок, особливо бестселерів, друкуємо в Україні, купивши, звісно, права на них. Наприклад, твори Дена Брауна і Сергія Лук’яненка друкуємо великим тиражем (понад 5 тис. — Авт.) на газетному папері на Харківській книжковій фабриці «Глобус». На ринку така кнжка коштує на 5-7 грн дешевше, ніж завезена з Росії.

Кальварія. Спеціалізація: українська художня література. Середній річний наклад: 120-130 тис. 5% книг (у вигляді прав на видання) експортується до Росії, Польщі
Юрій СОКИРКА, виконавчий директор видавництва «Кальварія»
Які тиражі ваших книг?
— У середньому 1-5 тис.
Яка рентабельність видання?
— Близько 10%.
Небагато...
— Щоб заробляти більше, потрібна довгострокова державна програма для підтримки книговидання (середніх і великих тиражів) та розповсюдження української книги.
Скільки екземплярів однієї книги продаєте на рік?
— По-різному — від 500 шт. до 5 тис.
Який загальний річний наклад?
— Невеликий, якщо порівнювати з російськими або білоруськими видавцями, — 120-130 тис. На рік видаємо близько п’ятдесяти найменувань книг.
Мова — українська?
— Виключно.
Експортний напрям розвиваєте?
— Так, це перспективно. На жаль, експорт частіше має епізодичний характер. Пробуємо представити українську книгу на виставках у Москві, а також у Польщі, Франції, Німеччині, Канаді, Австралії, США — співпрацюємо з посольствами і діаспорою.
Тиражі зростають?
— Так, але вони все одно невеликі.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій