преса

Автор: Ірина РИБАКОВА
Видання: «Інтернет-видання «Утро»

«Маленький принц» посварив українських видавців

10 липня, 14:38

http://www.utro.ua/articles/2006/07/10/839.shtml


До 2014 року жодне слово, буква чи розташування картинки в книзі Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц" не мають бути змінені. У чому секрет цієї містичної цифри – невідомо, але саме такою була воля автора. Ексклюзивні права на розповсюдження книги у Франції має французьке видавництво "Галімар". Видавництво "Кальварія", яке купило у нього права на друк і розповсюдження в Україні однієї з улюблених дитячих книг, стверджує, що "всі видання казки українською мовою є нелегітимними і неправильними". Більше того, "з 1 січня 2007 року всі видання, які не мають ліцензій, будуть вилучені з продажу", – стверджує керівництво "Кальварії".
Крім того "кальварійці" вважають свій переклад казки найбільш адекватним, а оформлення – точним, тому вони розглядають всі інші варіанти книги, як "підробки". Але з такою постановкою питання згодні далеко не всі видавництва України. Після того, як "Кальварія" офіційно звернулася до них з проханням припинити продаж контрафактних видань "Маленького принца" і сісти за стіл переговорів, лише частина видавництв відгукнулася на звернення. "Клуб сімейного дозвілля" придбав ліцензію на видання казки, а з державним видавництвом "Світ" і комерційними "Фоліо" і "Махаон Україна" підписані договори про те, що відтепер, без дозволу "Кальварії", вони її не видаватимуть. Письмові зобов'язання не видавати нові книги, які містять український переклад твору Екзюпері без дозволу власника ліцензії, отримано від видавництв "Школа" і "Каменяр". Проте, одне з найстаріших в Україні дитячих видавництв – "Веселка" – як і раніше не хоче брати на себе якісь зобов'язання. Після попереджувального листа від "Кальварії", заступник директора "Веселки" Світлана Козлова 14 лютого 2006 року відповіла, що "тираж книги Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц", виданий "Веселкою" у 2003 році вже повністю розійшовся". Проте, головний редактор "Кальварії" Петро Мацкевич стверджує, що придбав цю казку в книжковому магазині саме 14 лютого. Він переконаний, що викрив керівництво "Веселки" у брехні, і вважає, що чеку і примірника книги буде достатньо для вирішення проблеми через суд.
На прохання "Yтра" прокоментувати ситуацію, що склалася, завідувач редакцією зарубіжної літератури "Веселки" Дмитро Андрухін відповів: "Коментувати нічого. Це справи трирічної давнини. Ми видали "Маленького принца" ще задовго до того, як "Кальварія" придбала ліцензію на нього. Тираж книги вже давно розійшовся". Дмитро Андрухін був щиро здивований, що "Кальварія" досі має претензії до "Веселки": "Я розмовляв з Мацкевичем щодо цієї казки і думав, що ми порозумілися. Але видавництво чіпляється до дрібниць".
Тернопільські видавництва хрестоматій "Підручники і посібники" і "Навчальна Книга-Богдан" теж не поспішають купувати ліцензію на "Маленького принца", керуючись статтею закону "Про авторські і суміжні права", яка дозволяє використовувати як ілюстрації і цитати літературні твори в "обсязі, виправданому поставленою метою". Але редактор "Кальварії" упевнений, що використання 90% тексту – це не цитата і не ілюстрація. "Ми маємо намір захищати свої авторські права. Поки ми намагаємося зробити це шляхом переговорів і не доводити до судових розглядів. А порушення авторського права передбачає величезні штрафи і навіть кримінальну відповідальність", – сказав Петро Мацкевич.
Щоб "спати спокійно", керівництво "Кальварії" пропонує колегам купити ліцензію на видання "Маленького принца" оскільки, за словами Мацкевича "вона коштує не так вже і дорого". Конкретну суму видавець назвати не побажав, але розповів, що в Росії, на відміну від України, права на "Маленького принца" коштують не один десяток тисяч в європейській валюті. А французьке видавництво "Галімар" запропонувало українцям ліцензію на казку за таку ціну, що "ми просто не змогли відмовитися, хоча навіть не думали займатися видавництвом дитячої літератури", – констатує пан Мацкевич.


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій