преса

Автор: Леонід Пастушенко
Видання: Літературна Україна, газета

Загиджена література або не від Бога, а від Босха.

29 липня 2004

Як і на спримітивізованій поп-естраді, котру захопили безголосі виконавці, і серед „нових дегенератів” (здається, так вони самі себе назвали!) назріла потреба рекламно розкручувати чергову „зірку”, щоб у її полисках спалахували й імена зачинателів такої літератури. І вже чи не в усій рекламно-купленій пресі замиготіло, як холодний бенгальський вогонь, ім’я Любка Дереша, хоча поки що лише журналістці із „України молодої” Дарці Горовій вдалося взяти у нього перше інтерв’ю (18.03.2003 р.)... Вона повідомляє. Що в його романі (до речі, сам Дереш свій „Культ” романом не вважає) дуже часто подибується слово „страх”, нецензурна лексика, описуються наркотики та сексуальні домагання викладачів до своїх вихованців, які закінчуються вбивствами, а у фінальних сценах — взагалі щось незбагненно містичне.

„Для когось це бруд, а для мене — реальність, з якою зіштовхнувся, проживши свої 18, — каже Любко Дереш. — Хіба не так спілкується молодь, до якої я себе відношу, а наркотики... просто я уважно вникав у розповіді людей, які це пережили”... Крім цього, юний автор любить творчість Стівена Кінга, зауважує «Літературна Україна».

Звичайно, усе це могло бути гіркими плодами моральної чи, скорше, аморальної вседозволеності, котрою в нашому суспільстві підмінено проголошені Свободу та Демократію. Але... „поза сумнівом, автор „Культу” представляє „найновішу” українську літературу, — повідомляє у листопадовому „Книжнику-Ревю” (2002 р.) Андрій Кокотюха. — В його системі цінностей, окрім Беккета, Кафки, Джойса з Прустом, Кастанеди, Кундери та „святої трійці” Берроуз-Керуак-Гінзберг, присутні, навіть задекларовані, Іздрик, Покальчук та Андрухович. Ще в тексті незримо присутні Пєлєвін та, здається, Стівен Кінг — чи не єдині представники так званих „комерційних” жанрів...”

Ось яких провінційних кентаврів народжує страх бути провінційним, хуторянським, не зраджувати свої тубільні святині — зрештою, страх бути справді самим собою, тобто українцем.

Проте „роман вже став культовим у вузькому колі необмежених молодих людей”, — повідомляє в цій газеті Олександр Бойченко із Чернівців і одразу робить теж багатозначний висновок: „... Втративши довіру до всіх політиків гамузом і надію на світле майбутнє, у вибиті двері „храму літератури” входить чи не єдиний здобуток „т.зв. Незалежності” — покоління, не залежне від псевдонародницького пафосу, офіційної демагогії і подвійної моралі...”


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій