преса

Автор: Анастасія Івашина
Видання: Читомо, культурно-видавничий проект

Як найвідоміші українські видавництва отримали свої назви

Ви, напевно, знаєте, що назва видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» пішла з оповідання Івана Франка «Грицева шкільна наука», герой якого так називав абетку. Але як щодо інших українських видавництв? Чому «Видавництво Старого Лева» зветься саме так? Що спонукнуло братів Капранових обрати назву «Зелений пес»? І яке зі значень слова «кальварія» мали на увазі засновники однойменного видавництва?
Спеціально для Читомо українські видавці згадали, чому свого часу охрестили своє дітище саме так.
Пропонуємо кілька найцікавіших історій.

....

Кальварія


Петро МАЦКЕВИЧ, засновник видавництва
Слово «кальварія» походить від латинського calva, яке має два основних значення: 1) – череп і 2) – горіх із гладкою шкаралупою. Від цього походить і значення «лисий» у широкому сенсі (зокрема й позбавлена рослинності гора – лиса гора).

Поширеним є використання слова Calvaria в значенні Голготи — місця розп’яття Христа на лисій горі, призвело до того, слово «кальварія» стало досить поширеним топонімом у християнських (передовсім, католицьких країнах), який може мати дуже різні значення: пагорб із хрестом нагорі; лиса гора; площа на такій горі чи вулиця до неї (наприклад, площа і вулиця на вершині Монмартра в Парижі); каплиця або цілий цвинтар (наприклад, в Ужгороді цвинтар має назву Кальварія); монастирські комплекси (наприклад, Кальварія-Зебжидовська в Польщі); містечка (у Литві, Словаччині, Білорусі); місцевість у Палестині, де розташована Голгота; просто як назва католицьких святих місць (монастир, каплиця, церква).

Найекзотичніший варіант «кальварії» — це дерева з острова Маврикій, наймолодшому з яких близько 300 років.

Але в 1991 році, коли видавництву давали назву, — як завжди, в останню ніч перед реєстрацією, – усього цього біблійного підґрунтя засновники видавництва просто не знали, – знали лише про гору у Львові. Вона відома ще як Княжа гора, і за версією Івана Крип’якевича, яку підтверджує Панорама Гоґенберґа, стара Княжа гора розташовувалася із заходу Замкової гори. Верх був між будинком садівника і штучною печерою — гротом теперішньої нижньої тераси парку «Високий Замок», і був значно вищим. Між нею та сусідньою Замковою горою ішов глибокий яр, який у XIX ст. засипали. Вважається, що на горі стояв дерев’яний Княжий замок збудований під керівництвом Галицько-Волинського князя Лева Даниловича — перша фортеця Львова.

У XVII ст. цей пагорб мав назву «Лиса Гора» (лат. Mons Calvus), або «Кальварія». Потім на Княжій горі поставили хрест, побожні містяни ходили сюди на прощі.

Цікаво, що старі львів’яни сприйняли цю назву досить неоднозначно, адже кальваріями на початку ХХ століття у Львові називали банди, котрі орудували в районі Підзамче — промисловій частині Львова, розташованій під Замковою горою (Кальварія)… і про це багато хто ще пам’ятав.
....

Читати повну версію статті


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій