преса

Видання: Мистецькі грані

Дефіляда у Москві Василя Кожелянка повертається

Іронічну і провокативну історію перевидало «Видавництво Старого Лева»
Що було б, якби історія 75-річної давності повернула в інше русло? Якби Друга світова закінчилася перемогою іншої сторони? Якщо підходити до цих питань з усією серйозністю, то можна голову зламати від припущень і фактів. Натомість, якщо подивитися на такий варіант розвитку подій з гумором та іронією… А якщо ще й додати до цього вміння жонглювати національними стереопитами та штампами, кожен з яких вартий того, щоб подивитися на нього під новим кутом, то вийде, без сумніву,незвичний, провокативний, іронічний і водночас глибокий роман Василя Кожелянка «Дефіляда у Москві».
Цю книгу батько політичного фентезі та жанру «альтернативної історії» в українській літературі Василь Кожелянко написав у 1997 році й тоді вона наробила чимало галасу. Та за ці роки роман не лише не втратив актуальності, а набув нових контектів і підтекстів. На переконання «Видавництва Старого Лева», яке перевидало книгу у новому візуальному оформленні Оксани Йориш та Назара Гайдучика, цей твір зараз неймовірно начасі і саме зараз він потребує нового прочитання і осмислення.
Цей роман належить до жанру альтернативної історії, адже основою його сюжетної лінії стала перемога спільних німецько-українських сил над Росією та пишний парад союзників 7 листопада 1941 року на Красній площі в Москві. Написаний вигадливо і з гумором, він нагадує про те, що творити історію, долати міфи та стереотипи ніколи не пізно. І звучить особливо актуально саме зараз.
У складні часи, в які ми нині живемо, книжка стала не лише об’єктом естетичної насолоди, а й засобом до виживання, для підтримки моральних сил і здорового глузду. Особливо добре надається до цього жанр альтернативної історії, який в українській літературі започаткував Василь Кожелянко саме романом «Дефіляда в Москві». Цей текст дозволить читачеві вийти за рамки сьогоднішніх реалій, але водночас – залишитися в межах України. До того ж України, воїни й очільники якої здобувають перемогу, ніби здійснюючи наші бажання, тодішні (1941) і теперішні. Проте з бажаннями, як відомо, слід бути обережними. От і фінал роману передбачає множинне трактування, він відкритий до різних розумінь і настроїв. Бо військова дефіляда на честь перемоги на Красній площі Москви насправді не кінець, а тільки початок нової і серйозної роботи: виростання з усіх тих чужинських символів, ідолів та звичок, які нам довго-довго нав’язували (культ Сталіна-Леніна, героїчний серіал про Штірліца тощо). Текст написаний іронічно, подекуди – уїдливо, але завжди з гумором. Він не цілком оптимістичний, однак нагадує про головне: завжди є надія. Оманлива чи тверда. Проте є.
Василь Кожелянко (1957 - 2008) – український письменник, поет, журналіст, політичний аналітик. Народився і більшу частину життя прожив у селі Кам’яна Сторожинецького району Чернівецької області. Випускник філологічного факультету Чернівецького університету . Працював журналістом у провідних чернівецьких та львівських виданнях. Автор понад 15 книг прози та поезії, а також кількох п’єс. Його по праву називають засновником жанру «альтернативної історії» в українській літературі.
Права на видання цієї книги «Видавництво Старого Лева» придбало у видавництва «Кальварія». - See more at: http://mistgrani.com/slovo/analiz-slova/item/924-defilyada-u-moskvi-vasilya-kozhelyanka-povertaetsya#sthash.03ZVFYo5.dpuf

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій