преса

Видання:

ЛЮБКО ДЕРЕШ НА ВОПРОСЫ СТУДЕНТОВ ФИЛФАКА

Публикуємо відповіді на питання до куратора УКРАЇНСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО ФЕСТИВАЛЮ в ІЗОЛЯЦІЇ Любко Дереша, які залишились після зустрічі із студентами Донецького національного університету:
http://www.izolyatsia.org/ru/project/ukrainian-litfest/deresh-answers/

1) Що для Вас є релігія зараз, в сучасному світі? Та наскільки правдивою Ви вважаєте думку, що зараз віра та релігія - несумісні речі?

Зараз у світі дуже багато обману. Обман проник навіть в обитель правди - в релігію, і через це багато людей зневіряються в її традиційних формах, стають атеїстами, скептиками і прихильниками філософії нігілізму. Однак люди все одно потребують релігії, чи навіть не релігії, а духовності - внутрішнього наповнення релігії - у всіх є ця "туга за справжнім", мрія про поверненя в Едем. Фактично, всі утопії - це просто матеріалістичні версії повернення Едему, Золотого Віку, коли людина має повне знання про світ навколо і є в гармонійних відносинах з ним. І, поскільки цей голод за чистотою, непідробністю, за глибокими емоціями існує і надалі, люди шукають, чим би його втамувати. В хід іде все: їжа, секс, кар`єризм, екстремальний спорт, наркотики, музика, технічні новинки, експерименти з модою, стилем життя, філософією і т.д. В хаосі цього матеріального різнобою віра - це справді рідкісне явище (якщо говорити саме про віру, а не про забобонність, сентиментальність чи просте неуцтво). Тож часто буває, що людина знаходиться в лоні тієї чи іншої традиції, але не має віри, а є й випадки, коли люди поза традицією наділені всіма тими якостями, які ми зазвичай називаємо духовними. Раніше релігія була первинною річчю, і, знаходячись в традиції, людина від до-віри переходила власне до віри. Тепер, коли духовна культура у світі значною мірою спотворена, здебільшого саме віра або особистий духовний досвід змушує людину приєднатися до тієї чи іншої церкви чи традиції.

2) На Вашу думку, в якому віці треба читати Ваші твори, щоб повністю зрозуміти зміст?

Думаю, мова йде про вік внутрішній, а не зовнішній. Цей внутрішні вік вимірюється досвідом усвідомлення - якщо людина зрозуміла, що попереду її чекає старість, хвороби і смерть, що розважальна література, чтиво заради сантименту, тільки крадують її час, якщо людина шукає, де б ухопити свій "кубічний сантиметр шансу", я думаю, така людина знайде резонанс з моїми книгами.

3) Як Ви вважаєте, талант у людини є з народження чи розвивається лише за життєвий шлях?

Якби ми лише розвивали таланти, цей світ не знав би ні Моцарта, ні Пушкіна, ні Тесли, ні Олександра Македонського.

4) Ви говорили про кардинальні зміни у світі. У зв’язку з цим питання: чи знайомі Ви з проектом “Венера” Жака Фреско? Яке Ваше відношення до цієї ідеї нової цивілізації?

Мені подобається його глибокий гуманістичний дух, але, на жаль, методи, яким творці проекту збираються втілювати свій задум в життя, видаються сумнівними, і цим проект Венера, на жаль, може поповнити ряд утопій. Адже для переходу в нову систему ціннісних координат потрібна, в першу чергу, відповідна зміна свідомості, зокрема, очищення її від жадібності, гніву, заздрості - власне, саме ці речі утримують нас від прогресу, а не існуюча грошова система. Коли будуть усунуті проблеми, притаманні сучасній свідомості, бажані перетворення світу прийдуть самі, природнім шляхом, як очевидні рішення.

5) Чи є, на Вашу думку, вільна преса і вільна література в Україні?

Щодо вільної преси - це запитання для експертів, а щодо вільної літератури - то, по-моєму, тільки така в нас й існує. Є навіть крамольна думка, що, якби свобода літератури була певним чином регульованою, це би пішло на користь її загальній якості.

6) Як боротися з насиллям, з яким багато молодих соціально активних людей стикаються в повсякденному житті (мається на увазі фізичне насилля)?

ДО тих пір, поки ми самі підтримуємо насильство, ми стаємо його жертвами. Як можна говорити про припинення насильства у власному житті, якщо ми самі чинимо його над тими ж тваринами, убиваючи їх, вживаючи їх м`ясо, використовуючи частини їх тіл для одягу, при тому, що об`єктивної причини цьому немає? Якщо ви хочете виграти битву - підіть на тренування, якщо хочете виграти війну - відмовтеся від насильства там, де воно не є обов`язковим.

7) Буде присутній на фестивалі Юрій Іздрик? Чи брали Ви участь в розробці Ю. Іздрика та інших однодумців в проекті “Просто неба”? Чи друкувалися в цьому виданні?

Так, кілька років тому якісь тексти я надсилав для цього видання. А щодо Ю.Іздрика на фестивалі - то на цей рік його не буде, але, впевнений, це лише паитання часу і наступних фестивалів.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій