преса

Автор: Ніна Герасименко
Видання: Буквоїд, книжковий портал

Відчайдушний оптиміст

http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2013/09/20/073925.html
20.09.2013

Шмітт Ерік-Еммануель. Оскар і рожева пані: повість; пер. із франц. Олени Борисюк / Шмітт Ерік-Еммануель. – Львів : Кальварія, 2013. – 96 с.

Оскар і самотність. Оскар і безнадія. Оскар і Віра. Яку з цих позицій обрав лейтмотивом свого твору «Оскар і рожева пані» сучасний французький письменник, драматург і сценарист Ерік-Еммануель Шмітт? Звісно, пропагандист оптимізму віддав перевагу – Оскару й Вірі. Історія 10-річного невиліковно хворого хлопчика, який написав 14 листів Богові, давно полюбилася у світі: її переклали багатьма мовами й інсценізували. Загалом, в Україні відомі чотири книжки Еріка-Еммануеля Шмітта: «Пан Ібрагім та квіти Корану», «Дитя Ноя», «Мрійниця з Остенде» та «Оскар і рожева пані». Останню з них цьогоріч перевипустило видавництво «Кальварія» (перше видання побачило світ 2006-го року). Тема, порушена в цій книжці, автору добре відома. У дитинстві письменник чимало часу перебував у стінах лікарні: його батько був дитячим лікарем, та й сам Шмітт часто хворів. У дорослому житті йому також доводилося бути очевидцем «згорання» близьких людей.
Здається, зважаючи на глибинність теми й обізнаність у ній, письменник міг би написати і складніший за жанром твір. Однак він убезпечує читача від труднощів її сприйняття: обирає невелику за обсягом повість, відповідно, з невеликою кількістю героїв. Людяна оповідь про хворого на рак хлопчика, який усвідомлює, що зовсім скоро він відійде у кращі світи, читається на одному ковтку повітря. Зумовлено це й тим, що Шмітт обрамив таку емоційно складну тему в доволі просту форму оповіді, бо, погодьтеся, з уст дорослої людини вона звучала б дещо одержимо. Натомість подача такої теми крізь призму світобачення дитини, хоча їй у 10-річному віці довелося по-дорослому прожити життя, оповита флером сумовитої ніжності. Саме завдяки цьому виправданим є і легкий гумор у у повісті.
Дається взнаки також епістолярний стиль оповіді. Лист – душа на папері, що вміщується у простих фразах, а не в кучерявих мовних конструкціях. Відвертість, щирість не потребують багато простору, їм достатньо кількох слів, але влучних. Ось так простодушно, невимушено з дитячою наївністю Оскар спілкується з Богом (майже по - біблійному: «… Будьте з Ним, як діти»). Спілкується, як із другом. І перед Ним відслоняє завісу свого найпотаємнішого. Із Ним він ділиться навіть тим, про що не розповідає батькам, коханій дівчинці, а головне – «рожевій пані» тобто Бабці-Ружі. Хоча вона стає для Оскара, чи не найближчою людиною: підтримує його в часи хвороби, заспокоює, розважає кумедними історіями про свою кмітливість, якій завдячує численними перемогами на рингу (для Оскара Бабця-Ружа – колишня кечистка). І саме вона радить хлопчикові написати Богові, вселяючи йому віру у Всевишнього. «Бог є любов», відповідно Оскара полонить це почуття: до самої Бабці-Ружі, хворої дівчинки Петті Блу, батьків, яких називає «легкодухами» (адже вони не наважуються дивитися на дитину, знаючи про її приреченість), а головне – до життя. Прикметно, що невдовзі на журнальному столику в хлопчика з’являється табличка з написом: «Тільки Господь має право мене розбудити».
Бабця-Ружа пропонує також Оскару уявити, що кожен прожити день дорівнює десятиріччю. Хлопчик сідає в життєвий «поїзд» і зупиняється на найважливіших його «зупинках»: юності, подружньому житті, кризі середнього віку, старості, підготовкою до смерті. Таким чином, упродовж короткого часу йому вдається прожити усе життя. Відповідним чином вибудувано і композицію повісті: кожен окремий лист присвячений новому етапу життя Оскара.
Слід зазначити, що імена головних героїв повісті теж мають в собі додаткове семантичне значення. Імовірно, що Шмітт не безпідставно назвав героя твору Оскаром, адже, це ім’я означає «Божий спис», «божественний». Тобто Оскара від народження «запрограмували» по-особливому відчувати Його присутність. Бабця Ружа, або рожева пані – паралель із рожевою мрією, фантазією, яка врешті-решт і допомогла хлопчикові жити.
«Я вважаю себе письменником, призначення якого – давати надію людям в цьому розпачливому світі», – неодноразово зізнавався Ерік-Еммануель Шмітт у численних інтерв’ю. Тож дає він надію і персонажам своїх творів, наділяючи їх водночас дорослою мудрістю, вірою та оптимізмом.
Згідно з дослідженнями паризького літературного журналу «Лір», «Оскар і рожева пані» входить до переліку книжок, що «змінили життя читачів». На самкінець зауважу: ця повість, якщо і не переінакшить життя, то напевно пробудить у читача оптимізм та буде еліксиром, який вилікує «хвору» душу.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій