преса

Автор: Наталія Лебідь
Видання: Обозреватель, ежеминутная интернет-газета

Леонід Кононович

http://obozrevatel.com/politics/76398-dzhoan-roling--leonid-kononovich.htm
09 августа 2013

Леонід Кононович Тема для медитації
Про автора. Леонід Кононович – автор тяжкої долі. Народився у 1958-му на Київщині. У 70-ті роки зазнав гонінь – так само, як і головний герой "Теми для медитації". Двічі вступав до київських вишів і двічі був відрахований – за "небажання вчити історію КПРС" та "негативний вплив на студентську молодь". Був заарештований КДБ за розповсюдження націоналістичної літератури.
З 80-х років Кононович починає займатися перекладами. Перекладає Камю для харківського видавництва "Фоліо", Сент-Екзюпері і Бодріяра для "Кальварії", Дюркгайма для "Основ". Загалом видає біля 12 книг перекладів. Самостійні речі Кононович почав писати у 1993-му – дебютував з романом "Я – зомбі".
Відтак пише у жанрі бойовика і детективу, хоча "Тема для медитації", безумовно, випадає з цієї обойми. На сьогодні Кононович видав 6 книг, останньою з яких, на превеликий жаль, і була "Тема…". Роман надруковано у 2005-му, він став "Книжкою року" і висувався на Шевченківську премію, проте номінантом не став. З тих пір нових книг від Кононовича не було.
Про книгу. "Тема для медитації" має такий складний, багатошаровий сюжет, що передати його кількома абзацами майже неможливо. Головний герой на ймення Юр повертається в Україну з Балкан, де він служив контрактником, отримав тяжке поранення, а згодом – як з`ясувалось у шпиталі – набув собі ще й невиліковний рак. Фактично він їде у рідне село помирати, а ще – "заплатити старі борги". На дворі – 1997 рік, Юрові – 40 років. Це перший часовий прошарок, в якому обертаються протагоністи.
У споминах Юр звертається до 70-80-х років, коли він, двадцятилітній, вступив до київського універитету і там зустрів дівчину Оляну – своє перше і єдине на все життя кохання. Кохання завершилось трагічно: молоді люди втягнулись у боротьбу з радянькою владою і попалися на розповсюдженні нелегального самвидаву. Оляну заарештували, а Юра скомпроментували в її очах. На початку книги Юр гадає, що Оляна померла в тюрмі. Це – другий час цього роману.
Є й третій часовий простір. 30-ті роки, голод в Україні – тема, що звучить у спонимах покійної баби Юра. Тут же з`являється і ще один герой – його дід, єдиний з усього села, хто зважився на збройний спротив "чортам червонопузим". На діда Юра влаштували засідку, коли він таємно навідував свою хату і передавав жінці з дітьми хліб. Юр розслідує цю смерть і дізнається, що діда здав НКВС такий собі Стоян. Онук Стояна через піввіку по тому доніс в "органи" на Юра та Оляну. Він же переконав дівчину, що саме Юр є зрадником, і згодом оженився з нею.
Так замикається коло, долі одного діда та онука (й іншого діда та його нащадка) виявляються тісно переплетеними та взаємообумовленими. Наприкінці роману Юр зустрічає Оляну, але ця зустріч, як це часто буває, стається вже надто пізно…
Чому варто прочитати. Тому що "Тема медитації" – емоційний наркотик, який викликає тривале звикання. Так, деякі сторінки видаються наївними, деякі – занадто пафосними, але це з легкістю пробачаєш автору, проковтнувши – на одному диханні – книгу в цілому. Ще один мінус тексту – перевантаженість вставними міні-новелками, рефлексіями самого Юра, споминами інших – названих і неназваних – персонажів.
Зате серед тих вставних новел є справжній скарб, справжня розкіш – текст перенизують унікальні тексти замовлянь. Пригадується, як Леонід Кононович в одному з інтерв`ю казав, що то не вигадка автора, і що занотовані з голосу його власної бабусі замовляння – цілковито автентичні. В "Темі для медитації" вони вкладені в уста баби Юра – "чакунки" і "босоркані", себто чарівниці і врожденої відьми.
Баба-чакунка ворожить, насилає вроки, відводить смерть . Все це виписано так смачно, так сильно, так захопливо, так талановито вплетено у власні міфологеми героя, що неможливо відірватися. Бездонна Отхлань і її повелителька Морана, Даждьбог і Сварог, сестри-войовниці , Ярило і коштрубове свастя – все це заміксовано з реальними подіями, іменами, фактами. Якщо спочатку розмаїття стилів, зібраних під однією обкладинкою, і шокує, то згодом інакшою цю книгу ти вже не уявляєш…

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій