преса

Автор: Ірина Славинська
Видання: Українська правда, Інтернет-видання

Молоді українські письменники, яких варто почитати

http://life.pravda.com.ua/person/2013/02/4/120357/
04.02.2013

Оксана Форостина
Для чого ви пишете?
Не те, щоб у мене був вибір. Поки могла не писати – не писала.
Загалом я вважаю свою роль суто сервісною: є текст, і моя відповідальність – його прийняти у більш-менш неспотвореному вигляді та донести до читачів. Я для тексту, а не текст для мене. Вважати написану книжку результатом своєї власної крутизни – трохи наївно. Те ж таки розуміння дозволяє спокійно ставитися і до критики.

Чи легко бути письменником в Україні?
Бути письменником взагалі легко. Це найбільше задоволення і, напевно, єдине в світі, яке не купиш за гроші.
З іншого боку – величезний виклик, адже вимагає абсолютної сфокусованості, а отже такого підходу до прийняття всіх інших життєвих рішень, аби в результаті бодай час від часу мати можливість отак фокусуватися.

Це не питання часу, адже письменництво не терпить ніякого "мультитаскінґу": навіть якщо це година, не має бути нічого іншого на голові – незроблених дзвінків, ненаписаних листів, невиконаних обіцянок.

Дозволити собі такий режим більше, ніж день, або й півдня непросто у будь-якій країні, якщо у них, звичайно, нема зайвої нафтової свердловини. Тим більше, що "приперти" може спонтанно.

Письменники мають оцю додаткову відповідальність, яка переважає усяку іншу. Часто доводиться виставляти пріоритети протиприродно, тобто наприклад, виконувати службові обов’язки, коли текст лізе, як тісто з діжки, стримувати його зусиллям волі, і це дуже болісний бік цієї додаткової відповідальності.

Я дуже люблю історію, яку розповів Том Вейтс в інтерв’ю Елізабет Ґілберт, мовляв, він їде автом у Лос-Анджелес, а до нього приходить чудова пісня, і він ніяк не може її в цей момент записати. Тож він зупиняє машину, піднімає очі до неба і каже: "Я, звичайно, перепрошую, але невже не видно, що я за кермом? Що, справді виглядає, ніби я можу в цю хвилину писати? Може, прийдеш іншим разом, коли я зможу про тебе подбати? Ну або піди собі до когось іншого, до Леонарда Коена, наприклад".

Письменники у будь-якій країні часто опиняються в ситуації, коли у них в потрібний момент зайняті руки, і розв’язки цьому наразі немає.

Чи вже заробляєте собі на життя писанням?
Книжка вийшла лише місяць тому, тож незалежно від її успіху говорити про заробітки зарано.

Якою має бути ідеальна книжка?
Як рок-концерт. Принаймні я мала для себе відповідь на запитання, якою б мала бути написана книжка: як виступ U2.

Для мене як читачки ідеальною книжкою є Андруховичева "Перверзія". Я не можу назвати її "улюбленою", бо це вже радше частина ідентичності, щось, що залишається під шкірою.

Опишіть, яким станете письменником, коли виростете.
Можна зробити логічний висновок з попередньої відповіді – як Боно.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій