преса

Автор: Ілона Замоцна
Видання: Друг читача, портал

Життєпис схибленого імператора

http://vsiknygy.net.ua/review/6321/

Володимир Дмитренко. Імператор Нерон. У вирі інтриг. – Л.: Кальварія, 2010. – 160 с.
Посібники на кшталт «Як видертися по службовій драбині» «відпочивають» перед науково-популярним історичним дослідженням Володимира Дмитренка, яке присвячене імператору Нерону. Назва книги – «У вирі інтриг» – говорить сама за себе. Автор оповідає про життєвий шлях імператора, починаючи з того, як він, сімнадцятирічним, під крилом люблячої матусі приходить до влади над могутньою державою. А коли мати починає заважати керувати – вбиває її. І це тільки початок. Читач мусить бути готовим до того, що навмисне отруєння – то звичайна справа, а підступні потаємні змови та «публічні» вбивства допомагають примусити народ поважати імператора та схилятися перед ним на коліна.
Власне, до влади Луцій Доміцій Агенобарб – саме таке справжнє ім’я Нерона, – прийшов не з власної волі, а в результаті інтриг матері. Луцій Доміцій хотів бути артистом, а став режисером-постановником одного з найабсурдніших та найжорстокіших періодів в історії Римської імперії. Під його началом увесь Рим перманентно святкував та розважався, закриваючи очі на беззаконня та свавілля імператора. Показовим для опису епохи правління Нерона є такий приклад: імператор вибрав собі дружину, незважаючи на те, що вона була… заміжньою. В народі навіть з’явився віршик на цю тему: «Хочеш дізнатись, чому Отон у почесному вигнанні? Сам зі своєю дружиною він захотів переспати!» Отже, усі танцювали під музику, яку замовляв Нерон.
Парадокс особистості імператора полягає в тому, що «Нерон жодного разу не відзначився ані як видатний державний діяч, ані як полководець, ніколи його не вважали «добрим» імператором… та напевно, немає жодного римського імператора, про якого було б написано більше книг, аніж про Нерона». Він закінчив своє життя, тікаючи від змовників, які збиралися його стратити, – і врешті-решт укоротив собі віку, аби уникнути тортур.
Книга поділена на 33 розділи, кожен із яких має розлогу назву, що висвітлює зміст. Часто натрапляємо в тексті на цитати відомих дослідників історії, а науково-популярний стиль робить дослідження доступним для широкого кола читачів. Одна з особливостей цієї історії – висока концентрація химерних для нашого часу імен, які переплітаються, переставляються місцями, переходять у ворожі табори тощо. Оповідь можна сприймати навіть як художній прозовий текст із небанальним сюжетом, адже сплетіння людських доль та стосунків, описаного в цій книзі, вистачило б на багатотомну сагу.
Загалом, ознайомлюючись із «досягненнями» Нерона, не перестаєш вражатися бездушності та жорстокості імператора. Однак один факт, що спадає на думку під час читання, все ж невимовно радує: добре, що наші можновладці мало читають. Бо навряд чи хтось із них відкриє книгу «У вирі інтриг», а тому точно не зможе скористатися методами Нерона під час просування до вищих щаблів влади.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій