новини : Рецензії

2004-05-12

Про нас і події навколо ...

1. РАТУША, число 39 (1149) -29 квітня — 6 травня 2004
«Кальварійці — кальвар'ятам»
На презентації "Четверга" у "Дзизі" кайфували всі: і організатори-кальварійці, й їхні прихильники-кальвар'яти
(саме так учасники львівської літературної студії "На горищі" нарекли колись тих, хто читає книжки "Кальварії").
Кальварійцям хотілося (й хочеться, безумовно) видавати, кальвар'ятам — читати. Двотомник «Четверга» (№19 і №20) з рекламними слоганами «без Дереша» (том 1) та «без Карпи» (том 2) став подарунком також Іздрику, у якого народився другий син. «Я недавно після пологів», — розпочав презентацію Іздрик. І зал вибухнув сміхом уперше. Хочеться вірити, що період післяпологового стресу буде продуктивним. «Якби я вмів так кайфувати від своїх творів, як Дереш, я був би Стівеном Кінгом... Я постараюся, старий», — сказав Іздрик після чергової, і аж ніяк не останньої, порції сміху, і це прозвучало як надія. Особливо в контексті останніх висловлювань автора "Воццека" про намагання насолоджуватися процесом писання, відклавши набік автотерапію.
На виставці Іздрика «Утилізація», що була тлом для презентації, був унікальний експонат; диплом «Победителю социалистического соревнования «Лучший по профессии» Издрыку Юрию Романовичу, лучшему инженеру І категории по итогам индивидуального социалистического соревнования по личным творческим планам в Калушском филиале ВНИИГза 1988 год». Особистих творчих планів інженерові Іздрику не бракує...
Юрко Іздрик представив присутнім молоде житомирське об'єднання "Неабищо" (Стронговський та Вероніка Кавун), а також киянина Анатолія Ульянова, який заанонсував свої плани.
Пружиною презентації, як ви вже здогадалися, мало що не тим неорганічним пропелером, невід'ємною частиною органіки Карлсона, був Дереш. Новий роман Любка «Архе» — наразі в «Четверзі».
Наталя Дудко
2. ДЕНЬ, №80 12.05.2004
www.day.kiev.ua
«Читаймо раритети. Бо нема на то ради...»
Кількість книжкових новинок 2004 року «вражає»: полиці столичних книгарень, що надані українським видавництвам, заповнені минулорічним асортиментом, а продавці на запитання про нові надходження змучено відповідають: «Чекаємо закону». У вакуумі нових надходжень кожна книжкова презентація сьогодні виглядає майже апофеозом вітчизняного книговидання, збираючи вже не стільки зацікавлених критиків та журналістів, скільки власне покупців. Бо, як правило, на презентаціях книжку можна придбати за видавничою ціною, незважаючи на слово з трьох букв, тобто ПДВ, який змушує книгарні піднімати ціну вже не на 50%, а на 60 — 70%.
Зрозуміло, що таке становище змушує українських видавців вдаватися до нових методів. Так, у Львові на цьогорічний Всесвітній день книжки відбулася просто бурхлива презентація двох чисел часопису «Четвер», у вихідних даних якого стоїть... 2003 рік. Юрко Іздрик, незмінний редактор і натхненник проекту, пояснював таке піврічне запізнення перед натовпом студентів, які буквально закоркували центральну львівську книгарню НТШ й затісний для 200 молодих тіл зал мистецького об’єднання «Дзиґа». Молодь тішилась двогодинними літературними читаннями — авторів «Четверга» Любка Дереша (Львів) та Світлану Поваляєву (Київ) не хотіли відпускати декілька годин — й розпродажем вже раритетних «Четвергів» двох — п’ятилітньої давності. Видавці вирішили, що роздавати часописи не мають морального права, а от ціну на них треба зробити буквально «студентською». У натовпі можна було чути, як хлопці позичали в знайомих три — шість гривень, аби докупити ще декілька чисел, які вже більше ніде й ніколи не придбаєш.
Нинішня молодіжна поезія й проза має шанувальників не лише в Галичині. Тому для студентів Києва невеличку «порцію альтернативного читва» видавництво «Кальварія» усе ж залишило. Нещодавно на розі Пушкінської та Прорізної почала працювати кав’ярня «Купідон», яку докорінно змінив дизайн львів’янина Влодка Кауфмана, і в меню арт-клубу цілком природними виглядають сторінки з «книжковими родзинками». Після травневих свят саме тут розпочнеться й ексклюзивний продаж «Четверга» № 19-20, а для всіх поціновувачів проекту Юрка Іздрика буде встановлено кофр, з якого кожен бажаючий зможе витягнути й «раритет за смішними цінами». Подейкують, що відсвяткувати перший місяць життя свого другого сина приїде до Києва й сам Юрко Іздрик. Чи відбудеться матеріалізація «батька Четверга» на київській презентації в «Купідоні» — побачимо.
Іван ЦАРЮК

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930229 авторів
349 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій