новини : Рецензії

2004-04-27

Про нас Пишуть

Літературна класика фінів
Дві новинки від «Кальварії» — у весняний сезон видавництво випустило у світ книжки класиків фінської літератури Міки Валтарі й Алексиса Ківі. Нехай слово «класики» не викликає у читачів неґативних асоціацій із радянською добою. Письмо фінів незаанґажоване класовою боротьбою та керівними настановами партії. Воно захопливе, модерне й сенсаційно руйнівне передовсім щодо наших стереотипів про країну Суомі та її жителів.
Алексис Ківі. Семеро братів. — Львів: Кальварія, 2004.
Цей роман приніс фінській літературі світове визнання. Нехитрий побут селян, звичаї та християнська мораль тут описані легко, з гумором і водночас філософською глибиною. Семеро дужих хлопців після смерті батьків лишаються господарями в садибі, але молоді душі більше вабить життя вільних мисливців, і брати Юкола перебираються у прадавній ліс. їхні шалапутні характери береться шліфувати сама матінка-природа. Праліс став для братів Едемським садом, у ньому юнаки дорослішають і пізнають добро й зло Якими вернуться до сільської громади, що їй вони колись добряче допекли, ці новочасні Мауглі? Розгорніть цю книжку. Перед вами проста й велична, часом гротескна й лірична до сліз оповідь Майстра. Оповідь, пройнята духом свободи. «Образ батьківщини, її лагідне материнське лице на віки вічні закарбувалися в його серці» — такі слова із «Сімох братів» промовляють до живих на пам'ятнику Алексису Ківі, зведеному в 1877 році.
Міка Валтарі. Велика ілюзія. — Львів: Кальварія, 2004.
Це перша книжка автора, яку він написав у двадцятирічному віці і котра принесла йому визнання. Пошуки свого «я» і любові в «цій космополітичній готельній кімнаті» світу. Оповідь можна охарактеризувати як калейдоскопічно-зосереджений роздум. Роман Валтарі писав у Фінляндії й Франції. Ось що сам автор з чудовою іронією пише про себе в передмові до п'ятого видання роману: «То хто ж був той юнак, якому восени 1928 року виповнювалося двадцять років і котрий у своїй книжці завзято намагався справляти враження досвідченішого й розвинутішого, ніж це було насправді? За своєю природою він був соромливий і вразливий, круглощокий і, незважаючи на гріхи, котрі уявлялися йому жахливими, доволі безневинний. Він устиг видати під псевдонімом збірку моторошних новел, а під власним ім'ям — збірку релігійних віршів...» І все ж після видання роману автор прокинувся знаменитим, а «Велику ілюзію» було перекладено естонською, норвезькою та шведською мовами. Вартує цитування анотація, вміщена видавцями на початку книжки: «Життя людини складається з ілюзій. Одні ілюзії відмирають, інші заступають їхнє місце. Дрібні ілюзії непомітно і безслідно згоряють у вирі повсякдення, а от прощання з ілюзіями великими віщує нестерпний біль — їх хочеться зберегти за будь-яку ціну. Проте одного дня людина постає перед важким вибором велика Ілюзія править за себе надто велику ціну...»
«Аудіторія» 26 березня - 1 квітня 2004 року

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930230 авторів
351 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій