новини : activity

2005-03-01

«Кальварія» – кримським татарам

Більше 100 книжок – сучасної української прози й поезії, наукових видань з соціології, політології, прав людини, перекладів знаних європейських та американських письменників та науковців – подарувала „Кальварія” бібліотеці ім. Ісмаїла Гаспринського в Сімферополі.
Метою створеної 1999 року в столиці зросійщеного Криму бібліотеки стало відродження культурних традицій колишніх депортованих народів півострова (татар, вірмен, болгар, німців, греків) та налагодження міжетнічних стосунків на півострові. Сама постать Гаспринського, за життя званого „дідусем тюркської нації”, світової слави татарського просвітника, видавця, філолога та письменника є потужним уоособленням світового значення культури кримців. І дарування українських книжок бібліотеці має чимало символічних значень.
Це знак шани української культури корінним народам Криму, визнання необхідності взаємного культурного діалогу та відкритості до нього. Це демонстрація ідеї мультикультурністі України, багатобарвність національної спадщини якої складається з переплетених у дивний спосіб традицій різних народів настільки, що часто вже не можливо (й не важливо) встановлювати, який художній мотив, мелодія чи літературна метафора від якого походить, що було першоджерелом.
„Знання української мови, що найприроднішим чином підтримується взаємодією з якісною літературою, необхідні сьогодні кримськотатарській молоді, яка починає розуміти, що має сили та право реалізувати свої таланти й амбіції не тільки в Кримі, а й в Києві, по всій Україні”, - впевнений головний редактор „Кальварії” пан Петро Мацкевич.
Керівництво бібліотеки ім. І. Гаспринського на чолі з паном Айдером Еміровим репрезентувало візит доброї волі лідера „Кальварії”, як вишукану й теплу культурну подію. Перед представниками культурної еліти та ЗМІ Криму виступили член Меджлісу кримськотатарського народу пан Надир Бекіров, замісник міністра освіти АР Крим пан Шевкет Меметов, замісник директора Бахчисарайського музею-заповідника, талановитий дослідник й популяризатор історії Кримського ханату пан Олекса Гайворонський. Подарунком навзаєм став набір виданих у Сімферополі книжок про культуру й історію кримських татар: від бібліотеки – „Кальварії”.
Кульмінацією ж прийняття став виступ Заслуженого артиста АР Крим пана Рустема Меметова, що відкрив київським гостям дивовижний зв’язок української й татарської пісні, мовою мистецтва підтвердивши тезу директора культурної агенції „Хазарія” Костянтина Дорошенка про єтнокультурологічну єдність наших народів: „Татари – це ми”.
Окрім презентації в бібліотеці ім. І. Гаспринського, кальварійців та їхніх київських колег чекало чимало незабутніх вражень від татарського Криму: відвідини Ханського палацу та колишнього палацу Юсупових, знайомство з етнографічними перлинами Асоціації місцевих Туристичних Ініціатив „Мухульдур”, створеної паном Рінартом Саранаєвим, спілкування з зіркою кримськотатарського сучасного мистецтва Ісмєтом Шейх-Заде, знайомство з побутом сучасних татар та обід у татарському будинку бахчисарайської родини Таїрових.
Бездоганним організатором кримського візиту „Кальварії” виступив підприємець Ельдар Акімов – зірка знаменитого фільму Олеся Саніна „Мамай”.
Вражень, й найкращих, у Петра Мацкевича залишилося чимало: „Завдяки татарам Крим дивовижно змінився з того часу, як я був тут останнього разу – 1972 року. І зараз для мене це – тільки початок співробітництва. Чекайте від „Кальварії” цікавих кримських ініціатив вже цього року”.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій