новини : Репліка
2014-12-22Потрібні не тимчасові пільги, а стабільні «правила гри»
Українським видавцям потрібні не пільги, а залізобетонні «правила гри» — про це в ефірі радіо «Вести» заявив директор видавництва «Кальварія», патріарх українського книговидання Петро Мацкевич.«З одного боку, пан Кириленко каже, що на один рік, це буде величезне досягнення, будуть продовжені пільги для української книжки, ну, я вже казав про Велику Британію. На один рік продовжувати пільги, це знову ж таки глупо, достатньо вже 20 років українські видавці наприкінці року сиділи і думали, які будуть податки наступного року. Тому що, за українським законодавством, законом про бюджет можна змінити все податкове поле... І скажіть, мені будь ласка, якщо ти не знаєш в якому податковому полі ти будеш працювати наступного року, про які плани, про які стратегії можна взагалі говорити?» — звернув увагу видавець.
За словами Мацкевича, в результаті подібної діяльності наших «патрійотів» українська книжка опинилася не просто на маргінесі, а чорт зна де.
«І досі попри агресію Росії на Сході, ми маємо окупацію українського книжкового ринку, люди кажуть на 90%, я кажу на 98% російським книжковим продуктом. В тому числі, книжковим продуктом, який пропагує абсолютно дикий російський шовінізм, продуктом, в якому написано, що українці це є недонація, яких треба винищувати, ці книжки і досі продаються в центрі Києва!» — зазначив він.
Він підкреслив, що видавцям потрібні абсолютно сталі правила гри, які не змінюватимуться хоча би років 15. «Як на мене, видавцям не пільги потрібні, видавцям потрібні абсолютно стабільні, залізобетонні правила гри, які не міняються бодай 15 років. Як ви думаєте, чому досі в Україні немає енциклопедій? Саме тому, що правила гри міняються кожного року. Ну, і зробити принаймні так, як є у Великій Британії. Записати 4 чи 5 слів в податковий кодекс назавжди. Українська вітчизняна книжка, тобто книжка, видавцем якої є резидент України, не є об’єктом оподаткування ПДВ, крапка», — порадив Мацкевич.
«Що таке Британська книжка, що таке Британський культурний продукт? — зазначив пан Петро. — Британською книжкою, національною книжкою, вважається книжка, видавцем якої є резидент Великої Британії, все, крапка. Більше нічого не треба. Британці, основну масу своїх книжок розмножують на Тайвані, в Малайзії, Китаї».
Він нагадав, що у Великій Британії, яка є світовим лідером книжкової галузі, «ніколи не було такого звіра, який зараз стоїть за спиною у всіх видавців, як податок на додану вартість книжки». І звернувся до цифр: «Вся ціна, всіх українських книжок, які роблять всі українські видавці, включно з державними замовленнями, в рік, це приблизно 150 мільйонів доларів. Весь обсяг російського видавничого ринку, який до речі, дуже сильно, після введення податку на додану вартість, на сьогодні це приблизно 2,5 мільярда доларів. І обороти лише в однієї британської групи більш значний, до речі. Шотландської — 8,5 мільярдів доларів. От чому я Британію приводжу в приклад. До речі, ще одна причина, чому я Британію буду приводити в приклад. В Європі, в середньому є нормальне відношення до культури, тому що культура є не просто важливою, а це стратегія, це стратегічна галузь на основі якої, будується вся інша політика. Так от, в середньому, в Європі культурний продукт дає, валовий національний продукт в європейських країнах, близько 10%. У Британії близько 12%».
Джерело: http://radio.vesti-ukr.com/